Германия няма да приема бежанци от струпаните на границата между Македония и Гърция, заяви Ангела Меркел след среща с хърватския си колега Тихомир Орешкович.
Германският канцлер заяви, че хората, които се намират на македоно-гръцката граница, трябва да устроени от местните власти.
Телевизионните кадри с разпръскване на мигранти в опит да достигнат до Западна Европа през Балканите показват неотложната нужда заплануваната за 7-и март среща на върха на Европейския съюз (ЕС) да вземе решение за справяне с мигрантската криза, посочи Меркел.
Германия иска да прекрати политиката на свободно пристигане на бежанци на нейна територия и да се върне към нормалното действие на Шенгенската система. Страната прие бежанците, струпани в Унгария миналата година, но страни като Гърция имат условия да приемат бежанци и трябва да се справят с това, поясни още германският канцлер.
Меркел обаче е наясно, че Гърция има нужда от подкрепата на целия Европейски съюз и това ще е акцент на срещата на върха на страните от Съюза следващия понеделник.
Междувременно македонските власти тази нощ пуснаха само 180 мигранти от съседна Гърция.
Освен това говорителят на македонската армия Тони Яневски потвърди, че на границата с Гърция са изпратени допълнителни армейски части.
"Като превантивна мярка след вчерашните събития увеличихме полицейското си присъствие по границата", каза от своя страна говорителката на полицията Наталия Спирова Кордич. Македонският министър на външните работи Никола Попоски защити употребата на сълзотворен газ от страна на македонските сили за сигурност срещу стотиците мигранти, които нападнаха с камъни и дървета силите на реда, опитвайки се да нахлуят на територията на страната.
Той също така предупреди, че напрежението на Балканите може да създаде конфликт.
"Това, което видяхме, бяха близо 400 млади мъже, опитващи се със сила да влязат на македонска територия от Гърция", каза вчера Попоски.
След сблъсъка преди два дни с македонската полиция при опит да пробият оградата на гръцко-македонската граница бежанците, струпали се на гръцкия граничен пункт "Идомени", протестираха вчера с песни.
Според данни на Върховния комисариат по бежанците на ООН, "Лекари без граници" и други международни организации в лагера в Идомени има между 9500 и 10 000 души, най-вече от Сирия и Ирак.
Днес една бежанка, блокирана там, направи опит да се самозапали. За щастие, опитът е бил предотвратен.