Изненада във Formula 1: Рикардо спечели надпреварата в Малайзия

Фаворитът Люис Хамилтън отпадна след гръмнал двигател в 15-ата обиколка

по статията работи: iNews.bg | 02.10.2016 | 15:34

Супер изненадвао се разви състезанието във Формула 1 в Малайзия. Гран при в тази страна донесе небивал успех за тима на Ред Бул. Пилотите на отбора извоюваха двойна победа на пистата "Сепанг". Първи на почетната стълбичка се качи Дани Рикардо, за когото това беше и първи успех за сезона. Втори остана младият Макс Ферстапен.

Шок в тази надпревара застигна фаворита Люис Хамилтън. Световният шампион водеше колоната уж безпроблемно 15 обиколки преди края, но двигателят му гръмна и в крайна сметка той се прости с шансовете си да намали изоставането си от лидера в класирането Нико Розберг. Германецът дори увеличи аванса си след третото място в класирането в Малайзия и се приближава до първата си световна титла в кариерата.

Иначе състезанието започна феноменално. Хамилтън успя да защити полпозишъна си, но беше доста по-интересно зад него. Там Себастиан Фетел се опита да се вреже между Макс Ферстапен и Нико Розберг, закачи пилота на Мерцедес и в крайна сметка отпадна на метри след старта на Гран при на Малайзия.

След този развой Розберг отлетя далеч, далеч назад, като трябваше да проправя пътя си обратно към върха от 17-та позиция. Тази задача се оказа напълно по силите на лидера в класирането и той постепенно се изкачи напред в класирането. Но му предстоеше тежката задача да се бори за позиция с Кими Райконен.

Розберг успя да го стори в 38-та обиколка с малко рискована маневра, заради която впоследствие беше наказан с 10-секундо наказание. Но това не се отрази на крайното му класиране и в крайна сметка дори и със санкцията той се качи на подиума на малка дистанция пред Райконен, който губеше скорост в края.

Най-драматичният момент в състезанието дойде в 41-та обиколка. Тогава Хамилтън водеше комфортно колоната, макар да беше подлаган под натиск от болидите на Ред Бул зад него. В крайна сметка двигателят на световния шампион не издържа и гръмна, с което той се прости със състезанието. На британеца дълго време не му се вярваше какво се е случило и се държеше за главата на пистата, но залудо.

В крайна сметка Рикиардо излезе първи с малка преднина пред Ферстапен, но тези позиции не се разместиха до края на надпреварата. Така Дани Рикиардо се поздрави с първия си краен триумф от началото на сезона, а подгласникът му Ферстапен също имаше сериозни поводи за гордост.

След това развитие на състезанието Розберг е убедителен лидер в генералното класиране с 288 точки и води с цели 23 пред преследвача си Хамилтън, който е най-нещастен след случилото се в Малайзия. Дани Рикиардо вече е трети с 204 точки, но има само илюзорни шансове за първата позиция. Четвърти излиза Кими Райконен със 160 точки, а Фетел остава със 153. След тях е Макс Ферстапен със 147 точки.

При конструкторите Мерцедес е убедителен лидер с 553 точки, докато Ред Бул вече събра 359. Ферари е на третата позиция с 313 точки.

Източник: Sporta.bg