Заплатите в обществения сектор у нас са по-високи от тези в частните фирми. Това показва доклад на КНСБ за нивото на заплащането у нас и тенденциите на пазара на труда през 2015 г. Според данните в него средната заплата у нас през м.г. е била 894 лв. В обществения сектор обаче тя е по-висока и достига 930 лв. В частния пък е по-ниска и е 882 лв. Тенденциите за увеличение обаче са в полза на фирмите. Служителите в частните компании през 2015 г. са получили по-голямо нарастване на работната си заплата. Средно то е било 10.2%, а след приспадане и на данните за отчетената през 2015 г. дефлация реалният ръст е дори 10.3 на сто. В обществения сектор през м.г. е имало средно увеличение на заплатите от 4.8%, а сравнено с отрицателната инфлация ръстът възлиза на 4.9 на сто.
От КНСБ отбелязват и че от 2012 г. насам се наблюдава положителна тенденция на ускоряване на ръста на заплатите у нас. Тогава средният за страната е бил 3.5%, докато през 2015 г. увеличението вече достига 8.9%.
Въпреки положителните като цяло резултати за работещите обаче при различните сектори на икономиката се наблюдават доста разнопосочни тенденции, става ясно от доклада. И докато при едни заплатите се увеличават с близо 1/3 в рамките на само 1 година, при други дори се наблюдава спад от близо 8%. Едва ли ще бъде изненада за някого, че най-добри тенденции се наблюдават в IT сектора. С висок ръст се отличават средните заплати за работещите в секторите "Ремонт на компютърна техника, на лични и домакински вещи” – с 32.1%, "Юридически и счетоводни дейности” – с 26%, "Дейности по наемане и предоставяне на работна сила” - 24.6%, "Архитектурни и инженерни дейности; технически изпитания и анализ” – с 18.7% и "Производство, неквалифицирано другаде” – с 19.7%.
На фона на това в други сектори пък заплатите намаляват. Отрицателни стойности се отчитат при "Добив на нефт и природен газ ” – с 5.7%, "Производство на тютюневи изделия” – със 7.2%, "Строителство на съоръжения” – с 4%, "Възстановяване и други услуги при управление на отпадъци” – с 2%, "Научно изследователска и развойна дейност” – със 7.9%, "Спомагателни дейности във финансови услуги и застраховане” – със 7.6%, "Дейност на централни офиси: консултантски дейности в областта на управлението” – с 4.6%.
Доста под средното е положителното нарастване на заплатите има в секторите "Добив на въглища” (+4.1%), "Добив на метални руди” (+1.1%), "Производство на текстил и изделия от текстил, без облекло” (+4.6%), Производство на основни метали (+3.4%), "Ремонт и инсталиране на машини и оборудване”(+3.5%), "Събиране, пречистване и доставяне на води” (+2%), "Издателска дейност” (+0.2%), "Далекосъобщения” (+1.1%), Радио-телевизионни дейности (+3.5%).
В отраслите на преработващата промишленост доминира положителен ръст на средната заплата, но тази промяна почти не се усеща за определи браншове, тъй като базовият размер на средната работна заплата е на изключително ниски нива. Така например, отчетливо нарастване с 14% се отбелязва при "Производството на облекло”, но при абсолютен размер на средна заплата от 538 лв. Аналогична е ситуацията при "Производство на мебели” (ръст от 15.5%, но среден размер на от 545 лв.). Независимо от двуцифрения ръст, размерът на средния месечен доход на работещите та, също остава под средния за страната при "Производство на изделия от каучук и пластмаса” (+15.3%), с ниво на средна заплата от 713 лв., както и при "Производство на автомобили, ремаркета и полуремаркета” (+15.4%), с размер от 777 лв.