Само защото всичко навън е покрито от бяла снежна пелена, не означава, че трябва да спрем да се храним с пресни продукти. Вярвате или не, някои плодове и зеленчуци са в разцвета на силите си по това време на годината. Ето списък с най-добрите суперхрани и най-вкусните начини за приготовлението им:
Цикория
Може и да е поизгубила малко от медийния си блясък напоследък, но цикорията не е изгубила и грам от своята полезност. Идеална за студения период от годината, цикорията помага за работата на сърцето. Тя е вкусна и богата на фолиева киселина. Разнообразието от цветове не само радва окото, но е и знак, че има повече витамини за вашето тяло.
Ако горчивината ви идва в повече, можете да добавите цикорията към супата, където да се намали този вкус. Или пък я направете на салата с по-гъст дресинг.
Кореноплодни зеленчуци
Кореноплодните зеленчуци са богати на фибри. Зеленчуците ряпа, пащърнак, (корен от) целина и цвекло растат под земята, където абсорбират много минерали от почвата. Освен това имат сладък привкус, което задоволява глада ви за захар.
Направете си най-обикновена салата с микс от кореноплодни. Подправете единствено със сол, черен пипер и зехтин. Каквото ви остане направете на супа, като добавите малко джинджифил.
Тиква
Когато става въпрос за полезна и приятна храна, тиквата е най-добра. Пълна с полезен бета-каротин, тиквата доставя и обилно количество витамини, помагащи за доброто настроение.
За разнообразие, изпечете я и я намачкайте с чесън и пармезан.
Зеле
Ако не сте голям фен на зелето или ви е омръзнало с течение на годините, не се притеснявайте да му дадете още един шанс. Независимо дали ще изберете зелено, червено или бяло, дебелите листа на зелето ще ви заситят.
Изборът при приготовлението не е голям – или на салата или на фурна.
Карфиол
Карфиолът, братовчед на броколи, често се пренебрегва. Не бива да забравяме този солиден източник на витамин K. Вегетарианците не напразно го предпочитат като заместител на нишестето.
Направете го на пюре с мляко и малко масло. Вкусът сериозно ще ви изненада.
Семена от чия
Семената от чия може и да са малки, но носят ударна доза омега-3 и омега-6 мастни киселини, които намаляват апетита и помагат за отслабването.
Сложете семена в сладкиш или просто ги поръсете върху киселото си мляко.
Авокадо
Този полуразложен плод има какво да предложи: магнезий, калий и мононенаситени мазнини. Авокадо може да помогне за намаляване на "лошия" холестерол, както и сърдечно-съдовите заболявания.
Намажете авокадо с чесън, зехтин и подправки върху препечена филийка от пълнозърнест хляб.
Цитрусови плодове
Пресни и сочни, цитрусовите плодове са в своя апогей по това време на годината. Флавоноидите в тях се борят със свободните радикали и помагат на желязото от другите храни да се абсорбира от тялото.
Изстискайте лимон във водата си, направете плодова салата или просто изяжте един грейпфрут за десерт.
Киви
Знаете ли, че в едно киви има повече витамин C, отколкото в един портокал? Е, вече знаете. Освен това, ако го изядете цялото, ще си осигурите завидно количество фибри от кората.
Нар
Ако искате да живеете по-дълго, не се колебайте, яжте нар. Ползата им многократно превишава досадата от отварянето им. Между другото вижте този хитър начин за белене на нар.
Добавете семена от нар към разядката или към гарнитурата на основното ястие.
Круши
Крушите са перфектни за зимата. Възползвайте се от количествата витамин B2, E, мед и пектин, съдържащи се в тях.
Яжте ги сурови, за понижаване на холестерола или печени, за елегантно намигване към вечерята.
Замразени горски плодове
Горските плодове за съжаление не са на разположение през цялата година, но тяхната полезност е незаменима. Тъй като те се берат и замразяват техния пиков сезон, замразените плодове са пълни с витамини и полезни антиоксиданти.
Добавете ги към киселото мляко или си направете сироп.