Животът на съвременния човек е изтъкан от стрес. От звъна на алармата сутрин, до писъците от екрана на телевизора вечер, всичко това ни действа на подсъзнателно равнище и бавно, но сигурно ни "изпилява" нервите, както е прието да се казва понародному.
Добрата новина е, че голяма част от стресиращите ни фактори подлежат на нашата волева намеса и могат да бъдат елиминирани. Лошата новина е, че нито капка от следната информация няма да ви накара да го направите. И все пак, ето ви шест от най-често срещаните неща, с които се стресирате допълнително в ежедневието си:
1. Две дини под една мишница. Когато сме се нагърбили с прекалено много задачи, най-естественото нещо е да се чувстваме затрупани и пресирани. Това, от своя страна, може да ни накара да отлагаме, да истерясваме и дори да се откажем. Всяко едно от тези неща води до още повече стрес.
Между продуктивността и стреса съществува някаква оптимална равновесна точка и се приема, че има определено ниво на стрес, до което производителността се покачва, след което започва драстично да намалява. Намерете къде се намира тази точка за вас и гледайте да се въртите около нея.
2. Неспособност за делегиране. Особеност, която е тясно свързана с изложения по-горе проблем. За повечето хора е съвсем естествено да искат да свършат всичко сами и да не желаят да си признаят, че са се надценили. Имайте предвид, че естествено не означава най-добро. Намерете начин да разбивате задачите си на подзадачи и да ги споделяте с хората, с които бихте могли да го направите.
3. Сложност на задачите. Колкото по-сложна и непозната е задачата, пред която сте изправени, толкова повече неща можете да научите, докато се справяте с нея. Но и толкова повече стрес може да ви причини тя. Макар и крайният резултат да си заслужава всички вложени усилия, не се колебайте да поискате помощ от някой по-опитен, ако нещата се закучат прекалено много.
4. Перфекционизъм. Перфекционистите са по-склонни да отлагат приключването на днешната работа за утре, защото непрекъснато си намират кусури и като цяло са вдигнали собствената си летва прекалено високо. В резултат тяхната работа е свързана с много повече тревоги и притеснения.
За тези хора всяка малка крачица в изпълнението на една елементарна задача е нещо особено важно, но резултатът от извървяването й е нищожен. Това, от своя страна, може да доведе и до натиск от страна на мениджмънта, а оттам - до още повече стрес.
5. Неувереност. Перфекционизмът води до поставянето на високи стандарти, но ако е придружен със самоувереност, можем да сме сигурни, че поне работата ще бъде свършена и то ще бъде свършена добре. Липсата на увереност обаче поставя под съмнение успеха на всяко едно начинание, защото по този начин човек сам си създава спънки и се обрича на провал.
6. Крайни срокове. Тук много зависи какъв човек сте. Има хора, които се амбицират от наличието на крайни срокове и се самоорганизират далеч по-добре под напрежение, докато по-творческите натури обикновено се сриват под натиска на изтичащото време. Тук няма идеален съвет, но като цяло ви стискаме палци да си намерите такава работа, която най-добре съответства на натюрела ви.