50% от предприятията в пивоварната индустрия се определят като иновативни, с въведени технологични, организационни и маркетингови иновации. Това посочват от Центъра по биология на храните, цитирани от БТА.
Изследвания на учени от центъра за установяване на промяната в антиоксидантното съдържание в хода на производството на бира показват, че до голяма степен количеството на антиоксиданти в пивото се дължи на суровините. Разнообразието е от сортове хмел, пивоварния ечемик и получавания от него малц, щамовете дрожди (популярни като "бирена мая").
Както и при останалите натурални храни, в бирата се съдържат различни по своята природа и значение вещества - протеини, аминокиселини, витамини (особено от групата В), антиоксиданти, полифеноли, минерали, фибри и други. Антиоксидантите участват в превенцията и терапията на около 100 вида болести, посочват учените.
В бирата се откриват повече антиоксиданти от измерените в някои плодове и зеленчуци като банани и моркови. При това антиоксидантите в пивото се намират във водоразтворимо състояние и са напълно и лесно усвоими от човешкия организъм, показват изследванията на Центъра по биология на храните.
Над 90% от първоначалното количество антиоксиданти в бирата се набавя от малца. Малцуването повишава около 10 пъти антиоксидантния капацитет на използвания ечемик.
Различията в суровините обуславят и вариациите в съдържанието на антиоксидантите при пивопроизводството, а от огромно влияние за качествата на съставките са и използваните технологии, посочват още учените.