До 2020 г. програмите за ваксинация ще са спасили живота на 20 млн. души в най-бедните държави в света, показва актуално проучване. Според него имунизациите не само помагат за здравето, но също така са ефективно средство за спестяване на разходи от здравни грижи в области на света, където средствата обикновено са в постоянен недостиг, пише научният сайт "Сайънс алърт", предаде БГНЕС.
Изследването разглежда ефекта от дейността на неправителствената организация Gavi, The Vaccine Alliance, чиято задача е да подобри достъпа до ваксинации в 73 страни с брутен вътрешен продукт на глава от населението през 2003 г. под 1 щатски долар. Тези държави, от Афганистан до Зимбабве, са получавали помощ от Gavi от 2001 г. насам. Докладът обхваща 10 често срещани болести, които могат да бъдат избегнати с ваксина, като дребна шарка, ротавирус и други.
Данните са установили, че в периода от 2001 г. до 2020 г. във всяка една от разглежданите страни вследствие на ваксинации са спестени разходи на стойност 5 млн. долара годишно. В същото време ваксините за едва 10 болести ще спасят живота на 20 млн. души и ще предотвратят 500 млн. случая на болести и 9 млн. случая на дълготрайни увреждания до 2020 г.
"Нашето изследване на по-широката икономическа и социална стойност на ваксините илюстрира значителните ползи, свързани с ваксинациите", заяви водещият изследовател на проучването Сачико Озава от Университета в Северна Каролина. Данните включват и икономическите приходи от ефектите на ваксинациите. До 2020 г. те ще възлизат на до 820 млрд. долара. Според авторите на проучването то показва, че ваксините не само спасяват животи, но са и възвръщаема икономическа инвестиция с огромни ползи за държавите в нужда.