Освен че трябва да се храним, за да можем да съществуваме, мозъкът ни също има нужда от храна. Съществуват няколко вида специални храни, които помагат на мозъчната функция по най-добър начин. За да можем да презаредим батериите и да бъдем по-концентрирани, трябва да храним мозъка си с определени храни, които са полезни за него. Интернет изданието buzzle предлага малък списък с полезни за мозъка храни.
Една от тези храни е медът. Той съдържа много витамини, минерални вещества, биохормони и ензими, които могат да стимулират мисленето и творчеството. Плюс това медът помага за по-добрата концентрация, а и прогонва и стреса. Две супени лъжици мед, всеки ден след закуска наистина могат да направят чудеса.
Рибата и морските дарове също са много добри за мозъка. Тези храни съдържат аминокиселини, чрез които организмът може да синтезира хормоните, които са отговорни за събуждането, като норадреналин и допамин. От друга страна, рибата може да стимулира развитието на мозъка и силно се препоръчва да се консумират и различни видове морски дарове, сьомга и сардина, три пъти седмично.
Целината също може да подобри функционирането на мозъка. Веществата, които се съдържат в нея, защитават организма от мигрена, може да премахне тревожността и ни помага да мислим по-трезво. Специалистите препоръчват да се пият по две чаши сок от целина ежедневно. И разбира се, целината също може да бъде консумирана във вид на салата.
Соята е с много високо съдържание на витамин B1 и лецитин и поради това е много ценна, тъй като благоприятства комуникацията между мозъчните клетки и по този начин информацията се обработва по-бързо. За това е добре да се яде най-малко 100 грама соя ежедневно, или да се пият две чаши соево мляко на ден.
Бананите са много добри за мозъка. 100 грама банани могат да ни предоставят не по-малко от 1.7 mg серотонин, който подобрява способността за концентрация. И разбира се, серотонинът е известен като хормона на щастието. Един или два узрели банана всеки ден могат да свършат чудесна работа.
Авокадото е друга невероятна храна, полезна за мозъка. То съдържа витамин В6, желязо и калий, както и вещества, които пречат на появата на разстройства на нервната система. Специалистите препоръчват да се яде най-малко по половин авокадо на ден.
Какаото също може да направи чудеса с умствена ни активност и здравето ни. Номерът е в това, че когато какаото се смеси със захар, има силата да ребалансира мозъка. За това е много добре да се пият по 2-3 чаши какао всеки ден. Но идеята е да си приготвим чаша какао, с повечко какао и по-малко захар.
Индийското орехче също съдържа етерични масла, които могат да помогнат на умствените ни способности и доброто ни настроение. Подправката също така увеличава силата на концентрацията. Перфектната дневна доза е 3-5 капки индийско орехче върху бучка захар. Това съчетание помага идеално за поддържането на духа. Индийското орехче може да се използва и за подправка на различни ястия.
Пиперът съдържа много витамин С, но и вещества, които могат да разширят кръвоносните съдове на мозъчно ниво. Капсаицинът пък е активен компонент на пипера и той освобождава ендорфини. Ендорфините са хормоните, които ни помагат да останем оптимисти. Подправянето на храните с червен пипер държи лошото настроение далеч от нас.
Босилекът е друг отличен природен лек. Етерични масла на босилека помагат да се отървем от страховете, елиминира раздразнителността, лошото настроение, тревожността и увеличава силата на концентрацията.
Чесънът е безценен, защото стимулира кръвообращението на мозъка. Ако ядем най-малко по половин скилидка чесън всеки ден, процентът на кислород в клетките на мозъка ще се увеличи неимоверно.
Смокините съдържат ензими, които енергизират мозъка. Тези плодове обаче трябва да се консумират с повишено внимание, особено защото 100 g смокини съдържат 300 калории.
Ананасът също съдържа вещества, които са отлични за мозъка. Триптофанът и аминокиселините, които съдържа този плод, действат релаксиращо и успокояващо за духа. Препоръчителният прием на ананас на ден е 250 гр - било то пресни или под формата на компот.