Google обяви, че ще инвестира 280 милиона долара, за да помогне на частните собственици на къщи да поставят слънчеви панели върху покривите на жилищата си, информира АП.
Това е последната и най-голяма до този момент инвестиция на калифорнийската компания във възобновяемата енергия.
Средствата ще бъдат отпуснати на производителя на слънчеви панели SolarCity, който ще монтира безплатно тези панели върху къщите. В замяна собствениците ще трябва да плащат предварително определена цена за тока, който получават от тях, докато ги изплатят.
От своя страна, Google ще печелят от лихвите, които SolarCity ще плати за отпуснатите пари, както и от федералните, и местни данъчни облекчения, които се отпускат при инвестиране в екологични проекти.
Желанието на съоснователя и главен изпълнителен директор на компанията Лари Пейдж е в бъдеще Google да спре да отделя парникови газове. До момента компанията е инвестирала във вятърни генератори в Северна Дакота, Калифорния и Орегон, в соларни централи в Германия и Калифорния, както и в система за пренос на електричество от вятърни турбини, които ще бъдат разположени в океана близо до източното крайбрежие на САЩ.
Това ще бъде седмата подред инвестиция на компанията, чиято обща стойност ще достигнат 680 милиона долара.
Стандартната покривна соларна система в САЩ струва между 25 и 30 хиляди долара, което е непосилна цена за мнозина собственици на къщи. Затова схемата на соларните компании като SolarCity, SunRun и Sungevity е да платят за такава система със заем от банка или специален фонд и след това да събират такси за електроенергия. Цената е по-ниска или съпоставима с тази на местния доставчик на електричество.
Типичната 5-киловатова соларна система ще произведе около 7 хиляди киловатчаса енергия за година, което са 60 процента от енергийните нужди на едно средно американско домакинство. Останалата енергия може да бъде закупена от местния доставчик. Така, в повечето случаи той плаща по-малки сметки и е относително защитен от евентуално повишаване на цените на конвенционалните енергийни източници.
Със своите 280 милиона долара Google ще плати около 10 хиляди покривни соларни инсталации, които ще бъдат инсталирани през следващите 18 месеца.
Анализаторът от Bloomberg New Energy Finance Натали Булард смята, че този тип финансиране на жилищни соларни проекти ще донесе приходи за първоначалните инвеститори като Google от порядъка на 10%, като ползите могат да достигнат до 20%, ако към тях се добавят и данъчните облекчения.