Китай официално забрани на своите авиокомпании да плащат данък за отделяни въглеродни емисии на Европейския съюз, предаде Bloomberg. По този начин Пекин каза ясно "не" на включването на авиоиндустрията в европейската схема за търговия с вредни емисии (ETS).
Освен забрана за участие в ETS, китайските авиокомпании не могат да използват европейската схема като причина да увеличават цените.
Според Пекин ETS противоречи на Конвенцията за климатичните промени на ООН, както и на международните споразумения в областта на авиацията.
От ЕС се надяват, че в крайна сметка ще решат по дипломатически път нещата, но е доста по-вероятно последната дума да принадлежи на съда. Китайската асоциация за въздушен транспорт вече подготвя жалба срещу включването на авиоиндустрията в ETS до съд в Германия.
От 1 януари тази година всеки въздушен превозвач, който използва европейско летище и минава през европейска територия, трябва да плаща данък за отделяни въглеродни емисии в размер на 8 евро за един тон CO2. Таксата ще струва годишно на китайските авиокомпании 127 млн. долара (800 млн. юана). Общо Брюксел се надява да прибира около 250-300 млн. евро годишно от тази такса за всички въздушни превозвачи.
Освен Китай, САЩ също се обяви против решението на ЕС за данък върху въглеродните емисии от авиокомпаниите, но Европейският съд остана непреклонен и защити решението на Европейската комисия.