Експерти и анализатори в областта на "зелените" технологии се замислят за следващата година и започнаха да правят прогнози за 2013 година.
Сред първите, решили да споделят своите изследвания, е Далас Качан, основател на компанията Kachan & Co (Сан Франциско, САЩ). Тя е отговорна за проучване на пазара и консултант в областта на "чистите" технологии.
И така, какво можем да очакваме през 2013 г., вижте в 6-те основни тенденции за развитието в областта, подредени от spbenergo.com
1. Запазване на тенденция за игнориране на проекти с рисков капитал за използване на алтернативни енергийни източници.
През 2013 година анализаторите очакват пик на лихвите за стартиращите "зелени" проекти. Причината е проста - за дългосрочни инвестиции много от инвеститорите биха срещнали трудности при реализирането на възвръщаемостта на проектите си. Като например, биогоривата, които ще се окажат непредвиден разход и няма как да изчистят приходите от тях.
Въпреки това, инвестиционните гиганти в индустрията - Johnson Controls и General Electric - се надяват, че "чистата" енергия трябва да се увеличи.
2. Забавяне на бума на строителството на вятърни и слънчеви инсталации.
За да се увеличи привлекателността на такива непостоянни системи като вятърни турбини и слънчеви панели, трябва да се намери най-доброто решение за съхраняване на енергията от тези източници. Вместо това през 2013 г. разработчиците ще се занимават с подобряването на безопасността на околната среда на традиционните източници на енергия, като атомни електроцентрали, централи, работещи с въглища и природен газ.
3. Завръщането към "чистите" въглища.
Много хора считат, че въглищата са "най-мръсната" енергия. Въпреки това, учените в Европа и САЩ продължават да развиват "зелени" технологии, които свеждат до минимум въздействието им върху околната среда в електрически централи, които ги използват. Научните изследвания в тази област се очаква да се засилят и в Китай. Въпреки това, появата на ефективни технологии за отделяне на въглеродния двуокис от вредни емисии на електроцентралите не се очаква преди 2020 г., а въпросът за тяхната рентабилност остава отворен.
4. Отново ще се повиши интересът към автомобилите, използващи конвенционални горива.
За производителите на електрически превозни средства могат да настъпят трудни времена. Подобряването на двигателите с вътрешно горене ще увеличи ефективността им и ще намали вредните емисии, които те изпускат.
5. Минната индустрия ще се пренасочи към "зелени" технология за намаляване на въздействието върху околната среда, като това ще подобри рентабилността на производствения процес.
6. Повишаване на интереса на големи селскостопански предприятия за използване на екологично-чисти технологии.
През последните години върху тези компании е засилен натискът от страна на обществото заради въздействието им върху климата и намаляването на питейна вода, към увеличаване на добивите.