След 50 г. метанът в атмосферата ще се е увеличил със 100%, а въглеродният диоксид – с 60%. Това стана ясно от думите на проф. Христо Пимпирев – директор на Българския антарктически институт и дългогодишен ръководител на българските антарктически експедиции.
Всичко това води до парников ефект, до топене на ледниковите "шапки" и до повишаване на морското ниво. Така се променя циркулацията на въздушните маси и затова има наводнения в различни места по света, а на други има засушавания, обясни ученият.
Той посочи още, че климатичните промени засягат цялата планета Земя, а ние българите си мислим, че "сме една малка държава, която нищо не я засяга и че Господ е българин, но видяхме, че през последната година ни настигнаха доста сериозни наводнения, които пак са резултат от глобалните климатични промени".
Проф. Пимпирев заяви, че нашата планета е една динамична система, която е взаимно свързана, и че България е част от нея. "В тази връзка трябва ние, българите, да се замислим и да допринесем да не се замърсява околната среда, да не се насища атмосферата с въглероден диоксид и с метан", призова ученият.
Той отбеляза, че всяка година заедно с българските антарктици изследват Ледения континент, защото на него най-добре се установяват настъпващите климатични промени в света. Полярните региони, и по-специално Антарктида, като континент, който се намира на самия Южен полюс, са лакмусът на климата на Земята, допълва БТА.
"Тези региони са и "кухнята на климата на Земята", така че изследванията не само на климатолозите, а и на учените от природните науки, от атмосферните науки, на геоморфолозите и на глациолозите са насочени към изследване на климатичните промени", коментира проф. Христо Пимпирев.