"Поколението, което работи на полето, си отива по чисто биологични причини. Проблемът е, че няма смяна, няма откъде да вземем кадри". Това коментира пред БНР Венцислав Върбанов – председател на Асоциацията на земеделските производители в България преди днешната Седма национална среща на земеделските производители.
"Първата тема ще бъде националната тема за земеделието в България в контекста на подготовката ни за новата обща селскостопанска политика след 2020 г. След 2020 г. ще има реформа в общата селскостопанска политика. На форума ще присъстват колеги от целия бранш. За нас е много важно да видим от нашите идеи за бъдещето на селскостопанската политика какво ще остане като решение на ЕК. Тази година е изборна, ще има избори за ЕП. На някои хора в Брюксел като че ли не им се иска те да вземат тежките решения", обясни Върбанов в предаването "Преди всички". Той е категоричен, че е най-добре решенията да се вземат преди изборите. По думите му има над 300 предложения за поправки.
Върбанов посочи, че неяснотите в сектора пораждат притеснения:
"На първо място притесненията са свързани с намаляване на финансите. Има орязване на бюджета на Програмата за развитие на селските райони. В България орязването не е толкова голямо, но с 5% се намали бюджетът на останалите страни от ЕС. Ако се отложи това решение, това ще доведе до нестабилност".
Подкрепяме идеята да се даде възможност всяка страна сама да определя таваните за плащанията, каза Венцислав Върбанов. Според него трябва да се продължи диалога в търсене на вариант за по-справедливо разпределение:
"В никакъв случай това, което е постигнато до момента, не трябва да се разрушава", смята той.
"Ние трябваше да си разработим стратегическия план още в предприсъединителния период. Ако това беше направено, нямаше да се получи този дисбаланс, който наблюдаваме в момента", коментира още Венцислав Върбанов.