Добри новини за шофьорите, а и за всички останали, които не обичат да им е горещо в колата. В бъдеще те ще могат да оставят климатиците си пуснати през горещите слънчеви дни, дори при спрял автомобил и изключен двигател.
В сътрудничество с Green Power Industrial, учени от факултета по електроинженеринг към хонконгския Политехнически университет е разработил иновативна климатична система, която преобразува енергията на слънчевите лъчи в студен въздух, който ще охлажда купето в слънчевите летни дни без да изгори и капка гориво.
Соларната климатична инсталация за автомобили (съкратено SAV) ще разполага с интелигентен контрол върху енергията, така че климатикът да превключва автоматично от стандартен към соларен режим, щом двигателят бъде спрян.
Новата технология ще бъде особено полезна за минибусовете и такситата, на чиито шофьори често им се налага да стоят в колите си при чакане на поръчки и клиенти. Така няма да им се налага да хабят гориво при включване на двигателите, за да охлаждат купето. Изобретателите наблягат на факта, че системата работи доста ефективно и в мрачни дни и дъждовно време.
Генерираната от соларните панели на покрива на колите енергия бива събирана в акумулатор, който впоследствие захранва климатика. Самите панели са направени от гъвкав материал, който може да пасне върху всеки покрив без да загрозява колата. В същото време той служи като топлинен изолатор, който предпазва купето и електрониката в колата от прегряване.
Работата на празен ход на двигателя не само замърсява въздуха, но може да замърси моторното масло и да доведе до износване на компонентите на двигателя благодарение на високите температури на ненужно удължената му работа. Според скорошни статистики оставянето на двигателя на празен ход само за 10 минути на ден води до излишна консумация на 100 литра гориво за година. Системата SAV ще спести тези разходи на шофьорите, обещават нейните създатели.
Соларният климатик вече е инсталиран пробно на камиони на Coca-Cola в Хонконг. Досега тестовете показват, че системата е здрава и ефективна. Следващата стъпка ще бъде широкото приложение на SAV върху колите от обществения транспорт в града.