Приложение за мобилен телефон открива чешмяната вода, научваме от сайта за здравословен начин на живот FitWell.bg.
Колегите естествено бързат да уточнят, че не става дума за технологична иновация, която навигира хората в собствените им кухни, за да открият по-лесно пътя към кранчетата на чешмата, а за продукт, който показва на потребителите къде около тях има чешми и чешмички, предлагащи сравнително добро качество на питейната вода.
Лошата новина е, че за момента приложението WeTap* функционира само на територията на САЩ (като работи под операционната система Android). Хубавото обаче е, че създателите му поддържат връзка с потребителите и са склонни да преговарят за неговото разпространение в останалите части на света.
Освен това на американския пазар съвсем скоро излезе подобрената бета версия на приложението. Така че при евентуалната си поява и на нашия пазар то ще бъде достатъчно усъвършенствано.
Създателите на апликацията са учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Една от техните основни цели е да съдействат за намаляване потреблението на пластмасовите бутилки за вода, а оттам – и за намаляване броя на отпадъците.
За да "покаже" къде да откриете чешмяна вода, WeTaр използва GPS-а на смартфона и Google Maps. Разработчиците на софтуера, от своя страна, черпят информация за локацията на чешмите от голяма база данни за водни питейни източници. Сведения за наличието на градски оазиси дават и настоящите потребители.
Чрез WeTaр можете не само да научавате къде се намират местните чешми и фонтани, но също да съобщавате за съоръжения в неизправност, както и да споделяте с останалите потребители впечатления за качествата на изпробваната питейна вода.
Разбира се, ако се случи да откриете чешма, която не е посочена на виртуалната карта, можете винаги да я добавите.
От FitWell.bg също призовават да използваме повече и по-естествени източници на вода при всяка възможност. И обещават в най-близко бъдеще защо имат едно наум за бутилираната минерална вода.
*От английски език в буквален превод– we –"ние" и tap – "кран на чешма". В свободен превод - "Ние пием от чешмата".