Експерти смятат, че още след 10 години роботите толкова здраво ще навлязат в нашия живот, че ще станат нещо нормално – те ще заменят санитарите и медицинските сестри, секретарките, а безпилотни автомобили ще изместят шофьорите.
Впрочем същите тези експерти се разминават в мнението за въпросните перспективи. Как точно ще се случат нещата, е изяснил социологическият център Pew Research. За тази цел било проведено допитване сред почти 2000 учени, аналитици, икономисти и други експерти по тази тема.
Всеки от тях трябвало да отговори колкото се може по-обширно на въпроса: няма ли да отнемат роботите към 2025 година повече работни места, отколкото ще създадат. Отговарящите се разделили на песимисти и оптимисти, като и едните, и другите се оказали приблизително поравно – оптимистите били 52%, а песимистите – съответно 48%.
Първите смятат, че всички научно-технически революции, които са се случвали в света, са довели до възникването на по-голямо количество работни места, отколкото са допринасяли за тяхното изчезване. Ако роботи заменят работниците, много хора ще получат възможност за изява в творческите сфери, както и да се реализират в професии, които изискват нетрадиционни решения, емпатия и т.н. И още според експертите някои хора ще могат да преминат към натурално стопанство, след което сами ще започнат да си произвеждат мебели и прочие необходими им неща.
Но песимистично настроените специалисти изразили притеснение от роботизираното бъдеще. Водещият научен сътрудник на компанията GigaOM Стоув Бойд например смята, че повсеместното разпространение на безпилотни коли ще доведе до изчезването на шофьорската професия. А именно в тази сфера работели хиляди граждани на САЩ.
Технологичната революция вече е унищожила голям брой професии, свързани с работата в производството, сега, изглежда, тя се добира и до тези, които си изкарват хляба по офисите. Роботите могат да изместят много служители и да ги принудят да се заемат с нископлатен труд, свързан със сферата на услугите, и дори да допринесат за постоянна безработица.
И песимистично настроените специалисти, и оптимистите са единодушни в едно: образователната система на развитите страни е доста консервативна, затова не отчита при обучението на студентите това, че в бъдеще вероятно ще им се наложи да се конкурират с роботи.
И оптимистите, и песимистите все пак напомнят, че контролът над ситуацията все още е в нашите ръце, а не в ръцете на роботите, затова хората все още могат да повлияят на изхода.