Инфлация или дефлация - двата изхода от световната финансова криза

Вълненията на фондовите пазари са продължение на кризата от 2008 година

по статията работи: iNews.bg | 11.08.2011 | 19:24

Инфлация или дефлация – това са двата основни сценария за излизане от световната финансова криза, твърдят в един глас икономистите Емил Хърсев, Кольо Парамов и професор Гарабед Минасян от Икономическия институт на БАН.

Нова световна икономическа криза няма – така Хърсев коментира трусовете на световните фондови пазари. Според него тези трусове са продължение на кризата от 2008 година, която тръгна от американския ипотечен пазар.

Ескалирането на дълговата ситуация в САЩ се очакваше отдавна, каза проф. Минасян. През последните десет години Съединените щати водиха две войни (Афганистан и Ирак), които натовариха неимоверно бюджета им. Сегашното положение на нещата е изненадващо само от гледна точка на това, че не се случи по-рано. Този факт е показателен за нежеланието на света да допусне дългова криза в САЩ – нито Китай, нито някой друг от големите кредитори на САЩ искаше да се стига дотук.

Причината, поради която Китай не желае САЩ да фалира, е че тогава Пекин ще трябва да преобръща икономиката си, обясни проф. Минасян. В момента Пекин поддържа силно обезценен юан и износът на китайски стоки на световните пазари върви с пълна сила. Промяна на икономическата политика ще значи ориентиране към вътрешния пазар, т.е. хвърляне на огромните валутни резерви на Китай за развитие на вътрешния пазар, което ще доведе и до социални промени – промени, които един комунистически режим трудно би понесъл.

В Европа ситуацията изглежда най-непредвидима. Причината за липсата на сигурност на каквито и да е прогнози е единната европейска валута. Тя представлява уникален експеримент – подкрепена е с централизирана монетарна власт (ЕЦБ), но децентрализирана фискална политика (всяка страна-член на еврозоната има собствена финансова политика) – един конфликт, заложен още в основата на еврозоната. Този конфликт се осъзнаваше и тогава се разчиташе на съзнателно самоограничаване на държавите в еврозоната и ЕС при определянето на фискалната политика. Това обаче не се получи и сега се въвеждат мерки и механизми, които да предотвратят злоупотребата на едни членове в еврозоната за сметка на други.

По отношение на Гърция проф. Минасян счита, че е време южните ни съседи да се осъзнаят и да се справят с проблемите си сами. Гърция е икономика тип консуматор в еврозоната и това трябва да се промени, особено след като Европа демонстрира, че ще окаже необходимата помощ за южните ни съседи. Приказките, че Атина може да върне драхмата, са несериозни – това би означавало моментално обезценяване на старата гръцка валута до 3-4 пъти спрямо сегашното ниво в евро и съответно пълен колапс на икономиката на Гърция.

Допълнителна паника на фондовите пазари всяват и кредитните агенции. По думите на проф. Минасян те дълги години не са обръщали необходимото внимание на големите играчи на световната сцена и са се съсредоточавали върху малки държави. Показателно е отношението на Moody's към Гърция сега и към България по времето на управлението на Жан Виденов. Ситуацията с нас в онези години и с Гърция сега е подобна, но тогава Moody's ни оценяваше с рейтинг B, а сега Гърция се оценява с рейтинг C. Според проф. Минасян и американският кредитен рейтинг не е трябвало да бъде понижаван.

Какво ще се случи оттук насетне – световната икономика ще бъде лекувана или с инфлация (обезценяване на дълг посредством печатане на долари в случая със САЩ), или с дефлация (затягане на колана и ограничаване на харчовете за по-дълъг период от време, което ще доведе до формален икономически растеж и фактическо състояние на депресия). Въпросът е какъв курс ще се поеме, тъй като засега индикации за поява на световен лидер, една обединителна фигура, която да вземе нещата в свои ръце, няма.

Показателна за трудността на прогнозите относно възможното решение е ситуацията в САЩ. До 2020 година САЩ предвижда да натрупа публичен дълг от 20 трилиона долара, казва финансистът Кольо Парамов. Месечно американците натрупват по около 100 млрд. долара дълг, твърди Парамов. С този темп границата от 20 трилиона долара ще бъде достигната около 2015-2016 година т.е. Вашингтон или ще трябва да наруши обещанието си, или да се съобрази с товара върху икономиката.

При сегашният темп на задлъжняване и пускане на нови и нови порции долари на пазара, курсът на долара спрямо еврото и други основни валути в света ще падне с 10-12%. Това обаче освен обезценяване на американския дълг ще значи и подбиване на конкурентоспособността на други икономики – неслучайно Швейцарската централна банка преди седмица свали основната си лихва в опит да спре поскъпването на швейцарския франк.

Финансово-икономически кризи е имало и ще има и в бъдеще. Те са част от цикличния процес на развитие на световната икономика, обобщи в края на дискусията за дълговата криза проф. Минасян. Емил Хърсев пък добави, че очаква съвсем скоро фондовите пазари в цял свят да се успокоят.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


4 Станимира Георгиева 12.08.2011 | 10:37
Инфлация или дефлация - и в двата случая ще е тежко! Важното е, че все пак има някакви изходи, макар и не чак толкова положителни. Лошото е, че световни икономики, като Китай, трябва да "слугуват" буквално на САЩ. Всички ние "слугуваме" непряко на американците. Не можем да допуснем да фалират, защото явно завличат и нас?! Другото лошо е, че китайците са втората по сила икономическа сила, и понеже най-доходоносно им е да си продават боклуците, както в Европа така и в Щатите, те никога няма да допуснат Америка да фалира тотално и те да преобърнат икономиката си, главно към вътрешните пазари. Това определено ще намали мощта им на половина. И къде остава Европа - сякаш в изчаквателна позиция...наиситна е лошо, когато зависиш по някакъв начин от някого.
3 Ани Г. 12.08.2011 | 10:30
Статията наистина е страхотно, защото се изказва наиситна едно компетентно и точно мнение от което ние имахме нужда. Защото всеки говори какво си иска, оправдава се с кризата, а още от самото й начало ние си знаехме че това не е нищо ново - просто в Европа беше! Така че, нека не се подвеждаме по общи приказки, а да четем подобна информация от хора, които са компетентни. И моля ви, драги работодатели, СТИГА сте се оправдавали с клишето - "криза е" и не можем да наемам повече хора или че трябва да съкращавате персонал. Не не е, това че вие не знаете как да управлявате и не сте компетентни по много въпроси, си е изцяло ваш проблем. Розовата и перфектна икономическа ситуация, винаги ще бъде само един блян.
2 Draga Mateeva 11.08.2011 | 20:06
Великолепна статия! Факт е че финансово-икономически кризи е имало преди и винаги ще има. Но те идват и си тръгват. Аз вярвам в самооздравителните процеси на световната икономика. САЩ няма да фалира, защото това би засегнали много и различни интереси. Китай, например, няма да има полза от това и вероятно ще се опита да помогне, както ще направят и останалите големи кредитори на САЩ.
1 Цвете Жекова 11.08.2011 | 19:45
Професор Минасян ми беше преподавал в университета. Много интелигентен човек и виден икономист. Напълно подкрепям позицията му за Гърция. Много правилно е определил гръцката икономика като тип "консуматор". Точно такава е. По въпроса за възможно обезценяване на старата гръцка валута - никой няма да допусне да се върне драхмата.

ТВ програма

Кино

  • Сега Арена спорт
  • 13:15 Зала на славата: Симона Пейчева
  • 13:30 Българското село
  • 14:00 Малки истории
  • 15:00 Уча, зная и играя детско шоу
  • 15:30 И Бог създаде жената игрален филм...
  • 17:00 Това го знам детско куиз шоу
  • 18:00 Имате среща с ... Диана Любенова...
  • Сега "Вероника Марс" - криминален,...
  • 15:00 "Бригада Нов Дом" - социален проект...
  • 16:00 "bTV разказва" - документална...
  • 16:30 "120 минути" - публицистично...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 19:40 "Защо, господин министър?" -...
  • 20:00 "Гласът на България" - музикално...
  • 22:30 "Хотел Мумбай" - исторически,...
  • Сега "Коледно вдъхновение" - с уч. на...
  • 14:15 "Коледни двойки" (премиера) - с уч....
  • 16:00 "Да хванеш гората" - документална...
  • 16:30 "На фокус с Лора Крумова" -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 19:40 На фокус след новините
  • 20:00 "Игри на волята:...
  • 22:00 "King's Man: Първа...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.