Останките на дворец на повече от 2200 години бяха открити до известния мавзолей на първия китайски император Цин Шъхуанди, в който той е погребан сред хиляди глинени воини, съобщи БТА.
Дворецът, разположен до мавзолея му, показва "желанието на императора да продължи да живее в разкош дори в отвъдното", каза Сун Вейган от Археологическия институт на провинция Шенси.
По думите му той е "най-голямата сграда, откривана в погребалния комплекс", където е гробницата на императора.
Мавзолеят бе открит случайно през 1974 г. от селянин, копаещ кладенец и досега в него са намерени над 6000 теракотени воини в естествен размер.
Император Цин Шъхуанди, който управлява от 221 г. до 207 г. пр. н. е., обединява Китай и основава империята си, като побеждава последните независими владетели. Той издига Великата китайска стена, свързвайки вече построени от тези владетели участъци за защита на земите им.
Откритите основи на двореца показват, че размерите му са 690 м на 250 м. Това е почти една четвърт от Забранения град в Пекин.
Според историците Цин Шъхуанди е бил много суеверен. Цял живот той е търсел еликсир на безсмъртието.
Теракотената армия е вписана в Световното културно наследство от ЮНЕСКО през 1987 г. През юни археолозите изкопаха още 110 войници, 12 коня, оръжия и други приспособления.