Древният град Аква Калиде става обект на културен туризъм след няколко месеца благодарение на подписано споразумение за реставрация, консервация и социализация на археологическия обект в Министерството на културата, съобщават от министерството.
Днес (25 януари) министърът на културата Вежди Рашидов, кметът на Бургас Димитър Николов и ръководството на "Доуш Холдинг” (Турция) подписаха тристранно споразумение за съвместна дейност и сътрудничество в областта на опазването и развитието на недвижимото археологическо наследство на територията на Бургаските минерални бани, част от археологически обект "Аква Калиде - Термополис”.
Миналата година турският холдинг изрази готовност да подпомогне безвъзмездно финансово консервацията, реставрацията и социализацията на късноантичната и средновековна структура в района на Бургаските минерални бани, включваща в своята структура и банята на Сюлейман І Великолепни от XVI век, намираща се между кв. "Банево” и кв. "Ветрен”, община Бургас. Размерът на предложената безвъзмездна финансова помощ от "Доуш Холдинг” е 500 хил. лева.
Поради характера на собствеността върху имота (публична общинска на имота и сградите, и публична държавна върху археологическата субстанция), се прие модел на тристранно сътрудничество между "Доуш холдинг”, Министерство на културата и община Бургас.
От Министерството на културата уверяват, че имат намерение до пролетта на тази година да се състави подробна програма за всички дейности по проекта и в началото на лятото да започне неговата реализация.
Около 110 млади хора, главно студенти, ще работят заедно с археолозите на обекта. "Ще има постоянна музейна експозиция, която ще се допълва с нови находки”, съобщи кметът на Бургас Димитър Николов.