Български ръчно тъкани килими ще красят Версай. Производителите им вече се радват и на признанието на френския кралски двор и едва смогват с поръчките на знатни особи от цял свят, съобщи Нова телевизия.
Трудът на 30-годишната Джема Джема ценят високо знатни особи като британския престолонаследник принц Чарлз. На снимка той се ръкува със собственика на българския цех Нино Парпулов. На това се посвещават и децата на собственика - да издигнат килимарството от замиращ поминък до рядко изкуство, което за начало изисква най вече сърце.
"Ако не ти идва отвътре, няма сила, която да те задържи цял живот пред стана", споделят и колежките на Джема. И те като нея са със завършен 8-ми клас, но със завидна сръчност претворяват цели културни епохи.
"Жените могат, а работодателите им знаят". Това е формулата на успеха на този малък цех. Шансът идва през 2003 г., когато Нино Парпулов е единственият килимар, наел се да пресъздаде модел килим от 1837 г. за лятната резиденция на кралица Виктория.
Няма стан в света, който да може да произведе тази форма. Килимът се състои от три части и при най-малкото несъвпадение, поръчката би пропаднала, а цехът – да фалира.
Ефектът от високия залог обаче е високо самочувствие и кралски поръчки. Включително и от крале на рока като Мик Джагър, от банки, музеи и библиотеки. За българските килими британската задруга на майсторите допуска изключение - те са единственият чужд продукт в нейната палата.
Как се прави траен килим? Колкото по-нагъсто са възлите, толкова по-здрав и богат е килимът. За да блеснат, там са разработили вече над 6500 цветови нюанса. 80 цвята ще бъдат вложени в килим на името на Наполеон за Версай.