Всички ние обичаме Космоса и съдейки по това, че хиляди хора са подали заявки за доброволно участие в колонизирането на Марс (пътуването е еднопосочно), доста от тях са готови да проведат много, ама наистина много време в космическия кораб.
Но готови ли са да летят в компанията на изключително странни бактерии на борда, които ще се отправят на пътешествието заедно с тях?
Става дума за това, че по скорошен отчет на НАСА колониите на един тип бактерии, отгледани на борда на две мисии космически совалки, се оказали по-големи и многочислени, отколкото контролната колония, оставена на Земята, съобщава Popular Science.
Два екипа астронавти на борда на совалката "Атлантис" отглеждали бактерии (така наречените биофилми) в рамките на особен изследователски експеримент. Повечето биофилми са безобидни, но някои от тях са свързани с човешки заболявания.
С такива биофилми били покрити много повърхности в станцията "Мир" и контролът над тях бил "сериозно изпитание" (според НАСА) и на Международната космическа станция. Ето какво е известно:
"Отгледаните в Космоса бактериални биофилми формираха сложни структури във вид на колонии, каквито никога не са наблюдавани на Земята", съобщават учените от НАСА. "Биофилмите, отгледани в хода на полета, имаха повече живи клетки, по-голяма биомаса и бяха по-едри от контролните колонии, оставени на Замята и отгледани при нормална гравитация."
В експеримента взели участие бактерии от вида Pseudomonas aeruginosa.
"Изучаването на този феномен сега се намира на ранния си стадий и той изисква по-нататъшни изследвания за това как точно условията на ниска гравитация са повлияли на растежа на тези микроорганизми", съобщава водещият учен Синтия Колинс от Политехническия институт Ренселер.
"Преди да започнем да изпращаме астронавти на Марс или на други дългосрочни космически мисии, трябва да сме сигурни, че напълно сме отстранили или значително сме намалили риска, който може да представляват такива биоколонии за човешкия екипаж и използваното от него оборудване", казва Колинс.
И макар че изследването има най-голямо значение за защитата на здравето на астронавтите, учените смятат, че то може да доведе и до създаването на по-добри методи за лечение и контрол над болестите на Земята.
"Изучаването на влиянието на космическите полети върху биофилмите може да ни даде знание за това как различни фактори – такива като гравитация, динамика на флуидите и наличие на хранителни вещества, въздействат върху бактериалните формации на Земята. Резултатите от подобно изследване могат да доведат до създаването на нови, иновационни подходи към контрола над заболяванията в земните болници", заключават учените от НАСА.