Отпуснатата стойка предразполага към депресия, чувство на гняв и дори влошава либидото, съобщи в. "Daily Telegraph", позовавайки се на новозеландски учени. Изправеният гръб подобрява настроението и повишава самооценката. Затова е добре човек да не седи отпуснат край бюрото по цял ден, а поне да изправи гърба си и да става дори за секунди на всеки половин час. Лошата стойка притиска коремните органи, влошава доставянето на кислород и хранителни вещества. Това пречи на храносмилането, води до летаргия и отпуснатост, предизвиква лошо дишане.
При лошо дишане тялото се чувства като под атака и стресът се увеличава. Така намалява енергията, сънят се влошава. По-малкото енергия означава, че не ни остават никакви сили за активност между чаршафите, ако въобще това ни дойде на ум в края на деня, пише БТА.
При добра стойка се поддържат естествените извивки на тялото. Тя е важна и в седнало, изправено или легнало положение, защото предотвратява болките в гърба и врата.
Стойката може да се подобри, като човек сяда до дъното на стола и след това изправи гърба си. При стоене прав тежестта трябва да се разпределя равномерно върху двата крака, гърбът да се държи прав, коленете отпуснати а ханшът стегнат. Коремът трябва да се прибере максимално, а след това да се отпусне наполовина, така че мускулите да се усещат.
За изследването си учените са работили със 74 доброволци, като са наблюдавали ефекта на отпуснатата или изправена стойка върху тях.