Спешните случаи, които постъпват в реанимационните отделения на болниците, ще се заплащат допълнително - извън бюджета на лечебното заведение. Бюджетът за медико-диагностични дейности (МДД) пък няма да бъде нарушен и с него ще се разполага в пълния му размер. За това се договориха днес ръководството на Българския лекарски съюз (БЛС) и управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Глинка Комитов.
По време на срещата бяха обсъдени трите основни въпроса, за които Лекарският съюз алармира миналата седмица. Във връзка с прехвърлянето на 4,5 млн. лв. от дейностите от извънболничната към болнична помощ, БЛС заявява, че взетото от Надзорния съвет на касата решение от 8 юли е част от предоставената му законова възможност да разпредели допълнително 20 млн. лв. от резерва за извънболнична помощ, в които влизат и 5 млн. лв. за МДД.
Така бюджетът от 78 млн. лв. за медико-диагностични дейности няма да бъде нарушен и с него ще се разполага напълно.
Относно заплащането на особено тежки случаи, лекувани в реанимациите на болниците, по настояване на БЛС ще се изпрати ново Указание до районните здравни каси, което ще позволи разплащане на дейностите извън лимита на лечебното заведение. Това ще става след съвместна проверка на РЗОК и ръководството на съответната болница в момента на престоя на пациента в реанимацията.
Смяна или назначаването на нов специалист по договор за медицинска помощ пък няма да се приема за разширяване на договорения предмет на дейност и извършеното лечение ще бъде заплащано, се договориха още НЗОК и БЛС. Практиката от последния месец беше отказ на РЗОК да заплаща за извършване на дейност в случаите на смяна на един медицински специалист с друг.