В прогнозите на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) ясно се вижда тенденцията за по-топла пролет и по-горещо лято. Това обясни директорът на департамента "Метеорология" към института проф. Веселин Александров, цитиран от Агенция "Фокус".
Проф. Александров коментира, че този извод може да се направи на базата на отделните резултати на международни центрове, които изготвят сезонни дългосрочни прогнози.
Що се отнася до валежите обаче метеорологът е категоричен, че те се прогнозират по-трудно. Според експертните оценки обаче април, май и юни ще са по-влажни от климатичните норми. През юли и август обаче дните ще са по-сухи.
Липсата на валежи през август може да доведе до съответни проблеми в земеделското стопанство, тъй като някои от съответните пролетни култури, като царевицата например, се нуждаят от достатъчно количество водни ресурси, за да могат да формират добива, обясни проф. Александров.
Метеорологът коментира и усещането от последните години за настаняване само на два сезона по нашите географски ширини. Той потвърди, че има тенденция за затопляне през зимата, но в същото време пролетта и есента са станали по-хладни. Усещането е за размиване, за един сезон, но това не е така, допълва професорът.
"Някои дори изнасят тезата, че при промени на климата ще изчезне зимата, не, зимата няма да изчезне, това че ще бъдат по-меки от нормалното не означава, че няма да има сняг въобще и не означава, че няма да има такива зими, каквито са сега. На фона на цялата тенденция към затопляне, това означава по-меки зими, но не означава, че зимите ще изчезнат”, допълни още директорът на департамент "Метеорология" при НИМХ.
Според проф. Александров зима като през тази година скоро няма да се повтори - тенденцията е към по-меки и топли зими.