Лидерът на ливанската шиитска групировка "Хизбула" Хасан Насрала произнесе разпалена реч сред свои привърженици послучай годишнината от смъртта на тримата военни командири на движението. В нея той не пропусна да коментира и атентата в Бургас, за чиито подбудител българското правителство посочи "Хизбулла”, информира bTV.
Насрала категорично отхвърли отправените обвинения.
Насрала се появи на видеостената един час преди предварително обявеното от световните агенции време. Местонахождението му беше абсолютно неизвестно заради заплахи от страна на Израел, че ще бъде физически ликвидиран, ако бъде открит.
Атентатът в Бургас беше споменат около 20-тата минута на речта. Но словосъчетанието "терористичен акт" не присъстваше в лексиката на Насрала.
Атентатът беше наречен "скромно събитие" и "операция".
"Преди обвинението на българите, още в първите минути, първия час след случая, Нетаняху обвини "Хизбула”. И какво стана? Стана ли война? Нищо не стана! Преди една година, дори преди две години имаше нападения срещу израелски цели в Индия, Грузия, Тайланд. И какво стана? Стана ли война, имаше ли агресия? Не стана война”, заяви Насрала.
"Ние в Ливан и народите в региона трябва да разберем Израел много добре. Когато се случи нещо такова веднага Израел насочва своя поглед към войната. Израел – това е държава, тя има своите планове, интереси, сметки, планове и във всяка война Израел се стреми към категорична победа”, добави лидерът на "Хизбула”.
Според шиитската групировка Израел се готви за истинска война с Ливан и провежда кампания на сплашване чрез медиите срещу ливанците.
"Обръщам се към вас, мои възлюбени, искам да кажа на Израел, че трябва наистина 1000 пъти да помисли преди да действа в Ливан! Ливан не се плаши от тоягата! Ливан не е място за разходка! Ливан не може да бъде окупирана от военния оркестър на Израел”, завърши Насрала.
16 февруари е символична дата за "Хизбула". На този ден са загинали шейх Рагеб Харб и Саид Абас ал Мусауи. Първият е убит от Израел в село Йебчит в южен Ливан на 16 февруари 1984 г., докато израелската армия атакуваше района.
Вторият е бивш генерален секретар на "Хизбула" и загина при израелско въздушно нападение на същия ден и място.Шиитската групировка почита също така днес и паметта на Имад Мугния, който издъхна в Дамаск при силна експлозия на 13 февруари 2008 г.