Компанията твърди, че тези нишки позволяват на експерименталния й имплант - захранван от батерия, която може да се зарежда безжично - да записва и предава мозъчни сигнали безжично към приложение, което разкодира как човекът възнамерява да се движи.
В публикация в X, социалната платформа, която притежава и която преди беше известна като Twitter, Мъск заяви, че първият продукт на Neuralink ще се нарича Telepathy.
По думите му Telepathy ще позволи да контролирате телефона или компютъра си, а чрез тях и почти всяко устройство, само с мисъл.
"Първоначалните потребители ще бъдат хора, които са загубили способността да използват крайниците си", продължава той.
Позовавайки се на покойния британски учен, който имаше заболяване на двигателния неврон, той добави:
"Представете си, ако Стивън Хокинг можеше да общува по този начин. Това е целта."
Макар че участието на Мъск повишава популярността на Neuralink, той е изправен пред съперници, някои от които имат опит отпреди две десетилетия. Базираната в Юта компания Blackrock Neurotech имплантира първия от многото си мозъчно-компютърни интерфейси през 2004 г.
Precision Neuroscience, създадена от съосновател на Neuralink, също има за цел да помага на хора с парализа. Нейният имплант прилича на много тънко парче лента, което се поставя на повърхността на мозъка и може да се имплантира чрез "черепен микропрорез", което според нея е много по-проста процедура.
Съществуващите устройства също са дали резултати. В две отделни неотдавнашни научни изследвания в САЩ имплантите са били използвани за наблюдение на мозъчната активност, когато човек се опитва да говори, която след това може да бъде декодирана, за да му помогне да общува.