Китайските преговарящи са се съгласили да удължат престоя си във Вашингтон, тъй като САЩ и Китай настояват за сключване на търговско споразумение, съобщава Би Би Си, предаде БГНЕС.
Решението бе последният знак, че двете страни може да се доближат до споразумение, търсейки изход от миналогодишната наказателна търговска война. В изявление, разпространено от Белия дом, китайският президент Си Цзинпин е приветствал "напредъка” в преговорите. Американският президент Доналд Тръмп също е казал, че сделката е "по-скоро вероятна”, отколкото не. "Фактът, че те желаят да останат малко по-дълго … това означава нещо”, каза той пред репортери в Белия дом. "Мисля, че има голям шанс да се случи".
През миналата година САЩ и Китай поставиха тарифи върху чуждите стоки на стойност милиарди долари, започвайки търговска война. САЩ първоначално заплашиха да увеличат тарифите за стоки на стойност 200 млрд. долара от 10% на 25 %, ако двете страни не успеят да постигнат споразумение до 1 март. Но Тръмп изглежда напоследък по-гъвкав, тъй като преговарящите се срещат във Вашингтон за четвъртия кръг от преговорите. В петък Тръмп не се е ангажирал с удължаване на срока, но отбелязва напредъка, включително за споразумение за валутна манипулация, чиито подробности не се оповестяват. Той също така е казал, че може да се срещне с китайския президент през март в курорта Мар-а-Лаго. Досега, Huawei не е част от дискусиите, добавя той. Вицепремиерът на Китай Лю Хе, който ръководи преговорите за китайците, заяви, че неговият екип е "готов” за сделка. "От Китай вярваме, че е много вероятно да се случи,” каза той.
Вашингтон иска Пекин да направи промени в икономическите си политики, които според него несправедливо облагодетелстват местните компании чрез субсидии и друга подкрепа. Китай предложи да увеличи покупките на американски стоки, като соя и полупроводници – ход, който би могъл да намали търговския дефицит на САЩ, който е във вниманието на Тръмп. В петък търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзър, който ръководи преговорите за САЩ, предупреди, че "големите препятствия” остават, преди окончателното споразумение да бъде подписано.