Барселона започна по шампионски Световното клубно първенство

Каталунците биха безпроблемно шампиона на Азия, но Давид Вия счупи крака си и ще отсъства минимум 4 месеца

по статията работи: Даниел Любомиров | 15.12.2011 | 14:34

Барселона започна участието си на Световното клубно първенство в шампионски стил, след като подчини представителя на Катар Ал-Сад с 4:0 на стадион "Нисан" в Йокохама. Малко изненадващо в голмайстори за каталунците се превърнаха дефанзивните играчи на отбора – Адриано Корея, който вкара първите две попадения, а по едно добавиха Сейду Кейта и Максуел.

За съжаление на феновете на европейския шампион, който е основен фаворит в турнира, Давид Вия претърпя много тежка контузия и бе заменен принудително от Алексис Санчес в 39-ата минута.

Малко по-късно световните агенции разпространиха информацията, че нападателят е със счупен крак и ще отсъства от терените между 4 и 6 месеца. По всяка вероятност голмайсторът на Испания на Световното първенство няма да попадне сред избраниците на Висенте дел Боске за Евро 2012 в Полша и Украйна.

Така Барселона ще се изправи срещу Сантос на финала в турнира, след като носителят на Копа Либертадорес спечели другия полуфинал с 3:1 срещу Кашива Рейсол, който бе представител на страната домакин Япония.

По този начин мечтаният сблъсък между Лео Меси и спряганият за новата суперзвезда във футбола Неймар ще се осъществи именно в мача за трофея от Световното клубно първенство.

Първият шанс за попадение на каталунците бе пропилян от Давид Вия в 18-ата минута, когато той се озова на пътя на топката, отскочила от тялото на Тиаго. Последвалият удар по земята обаче бе отразен от стража на азиатския шампион Мохамед Сакър.

В 24-ата минута по куриозен начин резултатът бе открит, след като Педро Родригес центрира не особено силно от лявото крило, но Белхадж върна кълбото с крак към вратаря си. По този начин голкипърът на Ал-Сад бе поставен в трудно положение, като нямаше право да играе с ръце, но и не успя да изчисти с крак топката, при което я прати на пътя на връхлитащия Адриано. За бранителя на Барса не бе проблем да отклони кълбото в мрежата и да изведе Барса напред.

В 44-ата минута втората интригуваща игрова ситуация през първото полувреме също бе превърната в гол от страна на Адриано, който отново наказа грешка в защита на Ал-Сад. Вратарят Мохамед отново не се справи с изчистването на топката и я предостави на Тиаго Алкантара, който напредна и изведе Адриано на чиста позиция, а ударът на защитника се оказа неспасяем – 2:0.

След няколко неуспешни атаки в началото на втората част, Барса стигна до третото попадение след продължително разиграване, завършило с извеждащо подаване на Меси към Кейта. Изненадващо дефанзивният играч на каталунците се откъсна от отбраната на катарците и безпроблемно прати топката в мрежата за трети път.

Крайното 4:0 бе фиксирано от влезлия като резерва Максуел в 81-ата минута, след като засече подаване на Тиаго и от малък ъгъл не остави никакви шансове на Мохамед.