Барселона оцеля на "Камп Ноу" и отстрани Реал

Реваншът за Купата на краля напълно оправда очакванията на феновете за зареждащи емоции

по статията работи: Даниел Любомиров | 26.01.2012 | 01:01

Барселона устиска равенство 2:2 в четвърфиналния реванш срещу Реал Мадрид на стадион "Камп Ноу" и отстрани носителя на Купата на краля от турнира. Каталунците спечелиха първия двубой на "Сантяго Бернабеу" с 2:1 и с общ резултат 4:3 се класират за полуфиналите.

Първото полувреме се разви крайно любопитно, след като още от самото начало "белия балет" имаше по-чистите положения, а Месут Йозил нацели гредата в 25-ата минута. Въпреки това с първия си удар в очертанията на вратата Барселона поведе чрез Педро в 43-ата минута на срещата.

Фамозен шут на Даниел Алвеш от границата на наказателното поле в добавеното време на първата част пък удвои аванса на световния и европейски клубен шампион. След почивката гол на Серхио Рамос в 54-ата минута беше отменен заради спорно нарушение в атака, но Кристиано Роналдо все пак върна интригата в срещата с попадение в 68-ата минута.

Карим Бензема наказа грешка на Жерар Пике в 72-ата минута и възстанови равенството на "Камп Ноу", за да даде на зрителите финални мигове, изпълнени с драматизъм, нерви, грубости, пропуски и трилър.

Серхио Рамос получи втори жълт картон в 88-ата минута за удар с лакът в лицето на Серхио Бускетс при борба за висока топка и така Реал доигра срещата с човек по-малко на терена.

За съжаление на феновете на "белия балет" техният любим отбор изпусна редица шансове да разпечата вратата на Хосе Пинто през първото полувреме и по броя на чисти положения превъзхождаше съперника си.

Още 11-ата секунда след грешно подаване назад на Жерар Пике, Гонсало Игуаин открадна топката и моментално я изстреля по диагонала, но тя профуча покрай гредата на новоподписалия с Барселона Пинто.

В 3-ата минута вратарят на каталунците заслужи заплатата си с решителна намеса, след като Шаби Алонсо центрира от пряк свободен удар, а непокритият Игуаин не можа да преодолее стража на домакините от нищожна дистанция.

В първия четвърт час Реал бе отборът, който създаваше отличните положения за откриване на резултата и се държеше достатъчно стабилно в защита, за да не позволява на Барса да опитва опасни акции.

В 13-ата минута Роналдо стреля отляво в левия крак, но отново Пинто спаси изстрела, а в 25-ата минута вратарят на "блауграна" бе матиран, но горната греда го спаси. Месут Йозил стреля изненадващо от около 30 метра, но кълбото се удари в стълба и тупна на голлинията.

В 27-ата домакините отново се отърваха след чисто положение пред Игуаин, който беше длъжен да вкара, но за пореден път прати топката в обсега на Пинто. Постепенно набезите на "белия балет" утихнаха, след като каталунците съумяха да притъпят темпото и да задържат за по-дълго топката в собствено владение.

Към края на полувремето дори Барселона по-често се задържаше в половината на противника, като се възползва от моментната си инициатива повече от перфектно. В 43-ата минута Меси направи самостоятелен пробив през центъра и увлече бранителите в бяло около себе си. Последвалит пас вляво стигна до непокрития Педро, който без проблеми реализира за 1:0 - гол с първия удар в очертанията на вратата.

В 46-ата минута на първото полувреме играчите на Хосеп Гуардиола на практика си подпечатаха класирането на полуфинал, защото след изпълнение на пряк свободен удар на левия фланг топката по земя бе пратена на другото крило. От ъгъла на наказателното поле почти без подготовка Дани Алвеш я изстреля фамозно и неспасяемо за Касияс, с което го преодоля за втори път - 2:0.

След почивката "белия балет" излезе на терена все още с желание за краен успех и дори сравнително бързо успя да разпечата мрежата на Пинто, но голът бе отменен заради съмнително нарушение в атака.

Центриране отляво след пряк свободен удар беше засечено точно с глава от Серхио Рамос, но реферът отсъди фаул, защото Алвеш се строполи на тревата, като и двамата футболисти си помогнаха с ръце за по-добра позиция.

В 65-ата минута резервата Кайехон се оказа адресат на центриране към далечната греда от страна на Алваро Арбелоа, но младокът не прецени скока си и провали отличен шанс в актива на Реал.

В 68-ата минута обаче нямаше кой да спре Роналдо, който получи страхотен пас от Йозил в наказателното поле и с елегантно движение преодоля Пинто, преди от малък ъгъл да намали резултата - 2:1.

Само пет минути по-късно Пике подари топката на противников играч и тя отскочи право към друга резерва на Моуриньо - Карим Бензема. Френският нападател технично финтира Карлес Пуйол, който дори се подхлъзна, оставяйки достатъчно време на Бензема да изпълни безпощадния си удар за 2:2.

Само за 5 минути Реал възстанови равенството и надеждите си за позитивен резултат, с което напълно елиминира спокойствието в редиците на Барса. В 78-ата минута пък Пуйол с отчаян плонж изтласка Бензема, който бе овладял дълго подаване от Алонсо и се озова очи в очи с Пинто.

Напрежението на "Камп Ноу" се покачваше с приближаването до последния съдийски сигнал, а в стремежа си да изчистят топката, защитниците на каталунците понякога действаха панически. Правеше впечатление, че футболистите на Реал влизаха твърдо в сблъсъците по терена, докато тези на Барселона предпочитаха да падат за нарушения.

В 86-ата минута Педро преодоля съпротивата на Пепе и нахлу в пеналтерията отляво, като пробва да подаде на Меси, но Арбелоа с решителен плонж пресече паса. В ответната атака се стигна до корнер за Реал, след което Роналдо се извиси, за да стреля с глава встрани.

В последните минути нервите на Серхио Рамос не издържаха и в борба за висока топка уцели с лакът в лице Серхио Бускетс, за което получи втори жълт картон. В първите секунди на продължението Касияс спаси топката след удар на Педро, който можеше да реши мача в полза на домакините.

В крайна сметка накъсаната игра до края не позволи на отборите да създадат нови положения и съдийският сигнал оповести крайната загуба на Реал.