Барселона триумфира с Купата на краля за 27-ми път

Каталунците спечелиха с 3:1 над Атлетик на "Камп Ноу"

по статията работи: Даниел Любомиров | 31.05.2015 | 00:27

Барселона осъществи втората крачка към бленувания златен требъл през този сезон, след като с лекота надви Атлетик (Билбао) с 3:1 във финала за Купата на краля на собствения си стадион "Камп Ноу".

Видео от мача вижте в Sporta.bg

Двубоят очакавано започна по-силно за домакините, като те наложиха натиск от началото и в 10-тата минута чудесна комбинация в предни позиции доведе до гол на Неймар, но той бе правилно отменен заради засада.

Все пак суперзвездата на каталунците Лионел Меси с изумително изработен самостоятелен гол откри резултата в 20-ата минута и за пореден път накара 98 хиляди зрители да му се поклонят. Бълхата пое топката на десния фланг и с фантастичен пробив между няколко футболисти си освободи позиция за стрелба в наказателното поле, като с безпощаден шут по диагонала прати топката в мрежата на гостите – 1:0.

В 37-ата минута двойно подаване между Меси и Иван Ракитич завърши с отличен извеждащ пас на хърватина към Луис Суарес. Уругвайският стрелец, който се възстанови от лека травма, за да вземе участие във финала, отново демонстрира липса на егоизъм и от стрелкова позиция избра да подаде за Неймар. Бразилската перла на Барселона имаше лесната задача да прати кълбото в опразнената мрежа и да покачи резултата на 2:0.

Голът на Неймар бе 119-ият във всички турнири, отбелязан от нападателното трио на "блаугранас". Така той, Суарес и Меси се превърнаха в най-резултатната офанзивна триада в историята на испанския футбол, след като задминаха постижението от 117 попадения на Кристиано Роналдо, Гонсало Игуаин и Карим Бензема през шампионската кампания на Реал Мадрид през 2011/12.

Бройката се увеличи на 120 в 75-ата минута, когато Даниел Алвес центрира отдясно по земя и Лео Меси изпревари защитник, за да наниже кълбото в мрежата за 3:0. Бълхата вече е бил "замесен" в 85 попадения на каталунците през сезона – 58 гола с 27 асистенции.

В 80-ата минута Атлетик отбеляза почетен гол чрез Уилямс, който се пребори с Бускетс във въздуха пред малкото наказателно поле и направи безпомощен Тер Щеген с прецизен изстрел с глава след центриране отляво на Ибай Гомес.

Барселона спечели Купата на краля за рекорден 27-ми път, след като спечели осмия си финал в историята на надпреварата срещу Атлетик. Грандът от Билбао е втори в класацията по брой триумфи в турнира с 23, макар и двата отбора да изостават от Реал Мадрид по участия във финала.

Барселона вече има 37 финала и само "белия балет" е с повече на сметката си – 39, докато Атлетик е с 35, от които е спечелил 23. Баските обаче не са триумфирали от 1984 година, когато надвиха именно каталунския колос – втората им победа в осемте финала срещу този съперник, като другият успех е през 1932 година. Барселона излезе победител в сблъсъците през 1920, 1942, 1953, 2009, 2012-та и днес.

Въпреки че досега и Барселона (вече пет пъти), и Атлетик (шест пъти) бяха печелили финалите за Купата, играни в столицата на Каталуния, баските този път преклониха глави. Те изпуснаха възможността да играят в Лига Европа от следващия сезон, след като останаха седми в Примера дивисон, независимо от сила серия в края на кампанията и недопуснато поражение в последните седем кръга. От 2001 година Атлетик няма победа на "Камп Ноу".

Барселона ще преследва златния требъл през този сезон във финала на Шампионска лига срещу Ювентус, който също има възможността да направи точно това, след като си осигури титлата в Серия А и купата на страната.

• Сега България в 60 минути с Мариана...
  • 18:20 Още от деня коментарно предаване
  • 18:45 Спорт ТОТО
  • 21:00 Вечерното шоу