Българското участие на Олимпиадата днес - волейболистите, ансамбълът и Леонид Базан в битка за медали

Днес е големият ден за волейбола и художествената ни гимнастика и последната ни надежда за още един медал в борбата

по статията работи: Божидар Азманов | 12.08.2012 | 09:56

Днес е последният ден от ХХХ-те Олимпийски игри. В продължение на 17 дни бяхме подвластни на магията на спорта, съпреживявахме случващото се в Лондон, радвахме се на успехите и страдахме при пораженията на родни атлетли. Преди довечера да угасне олимпийският огън обаче още няколко български спортисти ще излязат на голямата сцена, за да се хвърлят в директна битка за отличията.

Волейболистите ни се изправят срещу Италия в мач за броновия медал, ансамбълът ни по художествена гимнастика също излиза за медали, а Леонид Базан ще се опита да защити честта на българската борба.

Първи на тепиха ще излезе Леонид Базан - последната ни надежда за по-добро представяне в борбата. До този момент единствено Станка Златева успя да донесе медал за най-успешният роден спорт - сребро в категория до 74 килограма, като това е и най-високото отличие, което до този момент в Лондон.

От останалите борци най-близо до медала бе Радослав Великов, който обаче изгуби директната битка за бронза с японеца Шиничи Юмото. Другите ни двама представители в борбата свободен стил - Кирил Терзиев и Анатоли Гуйдя останаха далеч от медалите. Бронзовият медалист от Пекин 2008 Терзиев се препъна в репешажите, а вчера Гуйдя загуби още в първата си схватка срещу индиеца Йогешвар Дут.

При класиците пък Христо Маринов и Александър Костадинов отпаднаха на осминафинал, а най-голямата ни надежда Елис Гури се препъна в четвъртфиналния си сблъсък. Единствено Иво Ангелов стигна до репешажи, но там изгуби втората среща.

Така Леонид Базн остана последната надежда, че България може да извоюва нещо повече от един медал на Олимпиадата в Лондон. От 10.30 часа днес той ще се изправи на осминафинал срещу азербайджанеца Жабрил Хасанов в категория до 66 килограма. Базан е сребърен медалист от последните две европейски първенства. На финала на Евро 2012 в Белград през март той отстъпи на финала в своята категория Алан Гогаев от Русия с 1:2 части. Схватките в турнира по борба започват от 10.30 минути, а срещата на нашия представител ще бъде около 11 часа.

В 11.30 пък стартира мача за третото място във волейболния турнир при мъжете. В него един срещу друг се изправят България и Италия. Волейболистите ни изиграха страхотен турнир до този момент и въпреки че никой не ги слагаше в сметките за отличията, спечелиха първото място в своята група след четири победи и едни единствено поражение.

Те вече веднъж победиха Италия и то по безапелационен начин с 3:0 (32:30, 25:20, 25:19), разправиха се и с един от фаворитите в турнира - Полша, а на четвъртфинал не оставиха никакви шансове на Германия. На полуфинала срешу Русия също показаха добра игра и бяха на крачка от това да стигнат до тайбрек срещу руснаците. За съжаление нашите момчета не успяха да стигнат до финал, но въпреки това днес им предстои най-важната задача - да спечелят медал, с който да влязат в историята.

За последно сме печелили медал във волейбола през далечната 1980 година, когато се окичваме със среброто. Днес възпитаниците на Найден Найденов излизат за бронза и имат способностите да го спечелят.

Българското участие на игрите приключва с ансамбъла по художествена гимнастика, а финала започва от 15.30 часа българско време. След двудневните квалификации в "Уембли Арена" момичетата, в състав Ренета Камберова, Михаела Маевска, Цветелина Найденова, Елена Тодорова и Христина Тодорова, постигнаха общ резултат 54.625 точки и останаха единствено зад отборите на Русия, Италия, Беларус, като Беларус остана само на само 0.075 повече от нашите.

През изминалата година ансамбълът извоюва световната титла в Монпелие, представи се отлично и на Световната купа и днес цяла България ще затаи дъх в очакване златните момичета да извоюват това, което заслужават - медал от Олимпийски игри.

Така днешният последен ден на Олимпийските игри има всички предпоставки да се превърне в най-успешния за България на най-големия спортен форум. Да си го пожелаем и да стискаме палци на нашите момичета и момчета в Лондон!