Локо Пд и ЦСКА изковаха победи в Лига Европа, Лудогорец се спаси в края, а Левски бе попилян

Четирите бг представители в евротурнирите не убедиха с изявите си, но три от тях имат големи шансове да се класират напред

по статията работи: iNews.bg | 26.07.2019 | 00:29

Противоречива бе вечерта за българските отбори във втория предварителен кръгна Лига Европа. Четирите ни представители в турнира постигнаха два успеха, реми и загуба.

Шампионът Лудогорец се добра до равенство при визитата си на исландския първенец Валур в Рейкявик. Разградчани пуснаха гол в началото и после цялата среща премина при тяхно превъзходство. В крайна сметка "орлите" съуняха да се докопат до ремито чак в последните секунди и така ги чака сравнително лек реванш. Голмайстор за Лудогорец стана Абел Анисе, който бе оставен непокрит и с глава оплете топката в мрежата.

АЕК Лимасол попиля с 3:0 на Острова на Афродита Левски, но е за отбелязване, че съдията поряза жестоко "сините". Той изгони незаслужено капитана на българите Живко Миланов още в края на първата част, когато резултатът все още бе нулев. После домакините натиснаха кашкавалената защита в синьо и заслужено стигнаха до 3 чисти попадения. реваншът в София е ясно,ч е ще бъде протоколен, оше повече, че ще е при закрити врата заради наказание на Левски.

Локо Пд с голяма доза късмет удари с 2:0 Спартак Търнава, защото вкара 2 дузпи, а преди това словаците изпуснаха няколко чудесни положения в Пловдив. Капитанът на домакините Димитър Илиев откри резултата в 39-ата минута с гол от дузпа, отсъдена за нарушение срещу Момчил Цветанов. В 61-ата минута ситуацията се повтори и Илиев отново се разписа от бялата точка и пак за фаул срещу крилото Цветанов. Плводивчани обаче не бива да се радват, защото търнава вече веднъж стопи пасив от 2 гола у дома и се класита напред. Локомотив го чака тежък ответен мач, но вече е в ролята на фаворит.

ЦСКА надви с характер, но и много късмет Осиек минимално с 1:0 на Армият. Автор на единствения гол в срещата стана бразилецът Евандро в началото на второто полувреме след супер тупалка.

В 21-ата минута отбраната на "армейците" при едно центриране остави непокрит Мирко Марич, който стреля с глава, но вратаря Черниаускас бе на мястото си и без проблем улови топката. Това бе първият точен удар към една от двете врати в мача и си остана единствен през първите 45 минути. Играта през тях бе равностойна, като и двата тима действаха твърде предпазливо.

След почивката ЦСКА в 53-ата минута оползотвори първата си възможност в мача – Евандро вкара красив гол с удар от въздуха извън наказателното поле. В 80-ата минута опасен удар на Марич с глава мина близо до страничния стълб на вратата на "армейците". Две минути по-късно хърватите направиха нов пропуск – унгарецът Ласло Клайнхайслер след грешка в отбраната на "червените" се озова на добра позиция и стреля, но топката се отби от страничната греда и излезе в аут. ЦСКА в крайна сметка успя да запази крехкия си аванс преди реванша в Хърватия, а треньорът Люпко Петрович записа победа срещу отбора, в който стартира треньорската си кариера. Победителят от противопоставянето ЦСКА – Осиек ще играе в третия квалификационен кръг срещу украинския Зоря Луганск или черногорския Будучност Подгорица.