Локомотив (Пд) подчини Левски с фантастичен обрат

"Смърфовете" се изкачиха на 4-а позиция след 3:2 на ст. "Локомотив"

по статията работи: iNews.bg | 06.05.2012 | 19:46

Отборът на Локомотив Пловдив направи важна крачка към участие в европейските клубни турнири на есен, след като днес "смърфовете" постигнаха пълен обрат срещу гостуващия Левски, побеждавайки го с 3:2 в двубой от 27-ия кръг на Виктория футболно първенство.

"Сините" поведоха с два чисти гола още до 18', като точни бяха Христо Йовов и Симеон Райков. Последваха обаче попадения на Базил де Карвальо и Йордан Тодоров, които доведоха до равенство, а гол от дузпа на Христо Златински през втората част донесе три точки на Локомотив. Така Локомотив се изкачи на четвърта позиция във временното класиране с актив от 55 точки, докато Литекс и Левски имат по 53. Третият Черноморец е с 56. "Сините" завършиха мача и с човек по-малко, след като Даниел Димов бе изгонен в продължението.

Капитанът Здравко Лазаров и Базил де Карвальо отново оглавиха атаката на домакините, докато място в средата на терена заеха Христо Златински, Даниел Георгиев, Йордан Тодоров и Сержиньо. От своя страна Ясен Петров гласува доверие на Симен Райков, Христо Йовов и Жуниньо в предни позиции, докато в центъра се подвизаваха Орлин Старокин, Даниел Димов и Владимир Гаджев. "Сините" не можеха да разчитат на иберийците Тони Калво и Кристовао Рамос, а Иво Иванов зае нетипичната позиция на десен бек поради отсъствието на Дъстли Мюлдер.

Важни лица присъстваха днес във ВИП ложата на ст. "Локомотив". Бившият португалски национал Маниш бе специален гост на собственика на домакините Константин Динев, докато Тодор Батков и Иво Тонев гледаха Левски отблизо. Заедно с тях бе и новият наставник на "сините" Илиан Илиев, който ще поеме тима от лятото.

Първото полувреме предложи страхотни емоции на феновете на двата отбора, имайки предвид, че реализирани бяха общо четири попадения. Локомотив и Левски си "поделиха" първата част на две, като "сините" стартираха срещата по-добре.

Между 14' и 18' Левски нанесе двоен удар над своите домакини, като гостите набързо дръпнаха с две попадения аванс. Начало на голеадата бе поставено от ветерана Христо Йовов, който откри. В 14' Бижутера получи подаване от Жуниньо и напредна в наказателното поле, измъкна се от противников бранител и вкара топката между краката на Иван Караджов за 0:1. Голът на Йовов бе последван от попадение на младия Симеон Райков, който удвои четири минути по-късно. Крилото бе изведен очи в очи с Караджов и стреля технично покрай стража, бележейки за 0:2.

Оттук-нататък обаче дойдоха минутите на Локомотив, като "смърфовете" показаха силен дух, помогнал им да възстановят равенството. В 29' резултатът на ст. "Локомотив" бе намален, а точен за "бяло-черните" бе Базил де Карвальо. Сенегалецът получи подаване от Йордан Тодоров и отново се разписа срещу бившия си клуб, вкарвайки за 1:2.

До края на полувремето футболистите на Емил Велев се хвърлиха в атаки, търсейки и втори гол в мрежата на Пламен Илиев. В 32' прекрасен удар на Здравко Лазаров мина покрай лявата греда, а в 36' отново той опита да обстрелва вратата. В 40' трибуните изригнаха, след като Локомотив стигна до заветното второ попадение. Карвальо получи една топка в пеналтерията на Левски и намери Йордан Тодоров, който от добра позиция прати кълбото зад Пламен Илиев - 2:2.

До края на полувремето се стигна и до противоречива ситуация в наказателното поле на Левски, като футболистите на Локомотив претендираха за дузпа. Центриране в пеналтерията срещна ръката на Нуно Пинто, но съдийски сигнал не последва.

На почивката двамата треньори не извършиха промени в своите стартови състави, като вторите 45 минути стартираха без чисти положения пред двете врати. В 58' Христо Йовов напусна принудително игра, бивайки заменен от Иван Цветков, а в 62' се стигна и до нов важен момент в двубоя. Базил де Карвальо се откъсна очи в очи с Пламен Илиев, а последният фаулира сенегалеца. Последва дузпа в полза на домакините, която Христо Златински реализира хладнокръвно, извеждайки "смърфовете" напред в резултата - 3:2.

Вече изпаднал в напълно различна ситуация от началото на двубоя, отборът на Левски отново започна да търси пътища към вратата на Иван Караджов. Играта на "сините" в атака обаче никак не вървеше, което и принуди Ясен Петров да рискува. В 70' наставникът погледна към 15-годишния Антонио Вутов, който зае мястото на Жуниньо и записа един от малкото си мачове в българското първенство до този момент.

Нищо за Левски обаче не потръгваше с времето, като играчите в сини фланелки демонстрираха пълно безсилие в опитите си да установят някакъв контрол върху играта. Опасните атаки пред пазената от Иван Караджов врата напълно липсваха, а отбраната на Локомотив действаше почти без никакви затруднения. Това донякъде се промени в 88', когато Иван Караджов трябваше да спасява победата на домакините. Бившият страж на ЦСКА се намеси брилянтно след центриране в наказателното поле, а при добавката Симен Райков също не успя да вкара.

Така Локомотив Пловдив постигна втори успех над Левски за този сезон, след като воденият от Емил Велев отбор вече елиминира "сините" от турнира за Купата на България. Битката за евровизи пък се очертава да бъде жестока, като отборите разполагат с малко време до края на сезона, за да постигнат целите си.