Люис Хамилтън триумфира в Гран При на Франция

Победата е 4-а поред, 6-а за сезона и 79-а за Люис в кариерата му, той вече има 187 точки, докато Ботас е със 151

по статията работи: iNews.bg | 23.06.2019 | 17:57
ЕПА/БГНЕС

Люис Хамилтън продължи победния си ход за сезона, като този път нямаше нужда от наказание на съперниците.

Британецът спечели по категоричен начин Гран При на Франция и увеличи още аванса си в класирането. Той водеше от старта до финала, като остави зад себе си съотборника си Валтери Ботас и Шарл Льоклер с Ферари.

Победата е 4-а поред, 6-а за сезона и 79-а за Люис в кариерата му. Той вече има 187 точки, докато Ботас е със 151 и титлата започва да изглежда мираж. Финландецът обаче нямаше никакъв шанс.

На старта всичко мина чисто. Хамилтън остана пред Ботас, а Верстапен опита да атакува Льоклер за третото място, но пилотът на Ферари удържа позицията си.

Силно започна Карлос Сайнц с Макларън, който мина пред съотборника си Ландо Норис и дори имаше амбиция да се справи и с Макс, но е затворен от Льоклер и холандецът се измъкна.

Фетел остана на 7-ото място в първите обиколки, след което до 7-ата обиколка се справи с Норис и Сайнц. В челото Хамилтън водеше с около 2 секунди пред Ботас, който бе на около 3 пред Льоклер, а още 2 по-назад бе Верстапен.

В следващите обиколки разликата между пилотите на Мерцедес се вдигна до 6-7 секунди, докато зад тях започнаха смените, като пръв мина през бокса Макс, тъй като Фетел го доближи, пише gol.bg. След това и Льаоклер го стори, докато Фетел остана на пистата, изкачвайки се до третото място.

Ботас влезе за смяна чак в 23-ия тур и всичко мина отлично, а след това същото направи и Люис Хамилтън, което на практика му гарантира и победата, като британецът дори се върна пред Фетел.

Себ блокира една от предните си гуми и поиска да смени гумите си в 26-ата обиколка, което обаче очаквано го върна 5-и, на повече от 4 секунди от Верстапен.

След това последваха обиколки, в които нищо не се случваше. Хамилтън се оплака за пореден път през сезона от гумите си, но бе с 12 секунди пред Ботас. Льоклер, Макс и Фетел бяха разделени на около 6-7 секунди един от друг.

Ланс Строл бе стигнал до 6-ото място без да сменя гумите си, като мина през бокса чак  в 40-ия тур, след което се върна 13-и, така че остана без шанс да влезе в точките, въпреки доброто си представяне.

До края в челото не се случи нищо особено и Хамилтън спечери поредната си победа, обезкуражавайки още повече Ботас. Шарл Льослер се качи на подиума за трети път през сезона, като в края натисна здраво Ботас, но не успя да го изпревари. Макс Верстапен остана 4-и. Себастиан Фетел трябваше да се задоволи с петото място, като в  края смени гумите си и направи най-бърза обиколка, взимайки бонус-точката.

Силният уикенд за Макларън бе подпечатан от 6-ото и 10-ото място на Карлос Сайнц и Ландо Норис, което бе отличен резултат, въпреки че Норис имаше проблеми с колата и в последната обиколка загуби 3 позиции. Дани Рикардо, а Кими Райконен и Нико Хюлкенберг влязоха също в точките, като заеха 7, 8 и 9 място.