Полша, Италия и Сърбия възстановиха авторитета си във волейбола

"Дружина полска" отбеляза първи чист успех в "българската" Група А

по статията работи: Даниел Любомиров | 01.07.2013 | 10:22

Защитаващият титлата си от 2012-та година в Световната лига отбор на Полша най-накрая постигна чист успех в тазгодишното издание на турнира, след като надви с 3:1 гейма гостуващия Аржентина в Гданск.

Пред пълните трибуни в залата "Дружина полска" загуби първия гейм с 18:25, но не позволи да се изпълни сценария от съботния двбуой, когато трябваше да играе тайбрек за победата и съответно не взе пълния точков актив.

Този път възпитаниците на Андреа Анастази си свършиха работата и спечелиха следващите три части - с 25:21, 26:24 и 15:17, като след 1 час и 53 минути за първи път в турнира увеличиха актива си с 3 точки накуп.

Благодарение на този успех Полша се утвърди на 5-та позиция в класирането на "българската" Група А с актив от 8 пункта след 2 победи и 4 загуби. 7-то поражение на Аржентина бетонира тима на дъното с едва 4 точки.

Пълно класиране след поредния уикенд в Световната лига можете да видите в Sporta.bg

Звездата на Полша Бартош Курек наниза 17 точки и стана топ реализатор в срещата, като опитният Михал Винярски също имаше огромен принос за победата на своя тим с 16 пункта.

Якуб Ярош се отчете с 14 точки, въпреки че не играеше в последния 4-ти гейм, когато отстъпи мястото си на Збигниев Бартман, който пък се отблагодари на треньора си със 7 пункта.

За Аржентина очаквано Иван Кастелани беше най-добър с 13 точки, а 12 добави Кристиан Поглажен.

Отборите, които си оспорваха короната на Европейското първенство преди 2 години, Италия и Сърбия, постигнаха трудни, но и ценни победи срещу по-непретенциозните си съперници в Световната лига.

И "адзурите", и "плавите", бяха регистрирали изненадващи поражения с 1:3 от съответно Иран и Германия в първите си домакинства, но вчера успяха да надделеят след тайбрекове с 3:2 и да възстановят авторитета си.

"Адзурите" бяха на път отново да разочароват феновете си в Сасари, защото поведоха набързо с 2:0 гейма след 25:25 и 25:20, но допуснаха изравняване след 20:25 и 18:25.

В крайна сметка в тайбрека домакините бяха по-корави и надделяха с 15:13, за да затворят мача след 2 часа и 4 минути игра.

Иван Зайцев реализира 18 точки и стана номер 1 по този показател в двубоя, като още четирима италианци преминаха границата от 10 пункта.

Точно толкова наниза центърът Емануеле Бирарели, едно от новите лица в тима Томас Берета се отчете с 11, а капитанът Кристиан Савани добави 14. С 15 пък завърши опитният Симоне Пароди.

Мохамед Мусави беше най-резултатен за Иран с 15 точки, а Сахрам Махмуди добави 14.

Сърбите имаха същите проблеми във второто си домакинство на Германия, като дори започнаха със загубен гейм след 23:25 и цели 30 минути игра.

Следващите две части отидоха на сметката на "плавите" - 25:19 и 25:22, но Бундестима вкара мача в тайбрек след успех 25:21 в 4-ата част. Все пак, домакините подчиниха противника си след 15:12 и 127 минути игра.

Младият суперталант на сръбския волейбол Александър Атанасиевич избухна с цели 31 точки - 24 от атака, 1 от блокада и цели 6 директно от начален удар.

Никола Ковачевич също игра страхотно и завърши с 20 пункта, 14 наниза Марко Подрашчанин, а Милош Никич се отчете с 10.

Денис Калиберда отново беше номер 1 за Германия с 20 точки, а Кристиан Фром добави 18.