Поредна сензация на US Open! Дел Потро отстрани Федерер

На полуфинал добрякът от Аржентина се изправя срещу Надал

по статията работи: iNews.bg | 07.09.2017 | 10:16
снимка: USTA/Garrett Ellwood

Аржентинецът-добряк Хуан Мартин дел Потро сътвори поредната изненада в тазгодишното издание на US Open. Ггигантът, който вече има титла от Откритото първенство на САЩ, още веднъж доказа, че когато излезе на Arthur Ashe Stadium е способен да диктува правилата и срещу най-добрите тенисисти в света.

Шампионът от US Open 2009 сам призна преди турнира, че е далеч от най-добрата си форма, но чувства огромен прилив на енергия от самия факт, че отново ще играе в Ню Йорк. Вероятно и затова изигра тази нощ най-силния си мач след завръщането си на корта, успявайки да повали Роджър Федерер със 7-5 3-6 7-6(8) 6-4. Това е едва втория сблъсък между двамата на US Open, а първият бе на финала през 2009 г., когато успя да надиграе Маестрото и да вземе за първи път титлата.

Дел Потро ни накара да забравим за трите поредни операции на лявата китка и негативните ефекти върху играта му, защото се представяше с онази непоклатима увереност и сурова мощ на корта, която накара Федерер да заяви, че аржентинецът е бил сред претендентите за №1 в света преди контузиите. Двамата съперници очаквано доминираха с началните си удари в началните минути, а аржентинецът надделя в тази размяна на удари с решаващ пробив за 6-5 гейма.

За бившия №4 в света не бе необичайно в тези минути да изстрелва в полето на Федерер форхенди със 160 км/ч, а след пробива, той затвори сета с ас с 207 км/ч. Роджър реагира като голям шампион след почивката и успя да се възползва от първия спад в концентрацията на съперника си в целия мач до момента, за да пробие на нула за 3-1. Швейцарецът загуби само 4 точици на свой сервис до края на сета и рестартира мача с 6-3 гейма.

Дел Потро отвърна с брейк за 2-0 в третата част, а Федерер спаси и брейкбол в следващото си подаване, за да се разпише на таблото за 1-3 гейма. 19-кратният шампион от Големия шлем се бореше с всички сили срещу бруталната мощ в играта на Хуан Мартин и в следващите минути все пак успя да се добере до рибрейк и да изравни за 4-4, а скоро сетът влезе в логичен тайбрек, пише tenniskafe.com.

Федерер го доминираше и взе ранен аванс от 4-2, но пропусна общо три сетбола до 7-7 точки. Последва и четвърти при 8-7, само че Делпо заличи и него с класическа комбинация от сервис и форхенд уинър. Аржентинецът атакакува агресивно мрежата при следващото си подаване и заби неспасяемо топката в полето на швейцареца с волето си. А след това дойде и моментът, който най-после наклони везните в полза на аржентинеца, защото Дел Потро се възползва от първия си сетбол и открадна тайбрека с 10-8 точки.

В четвъртия сет вече осезаемо се усещаше, че Федерер няма котрола над двубоя и трудно ще успее да пробие отново съперника си, а обратът изглеждаше на светлинни години като възможност. Дел Потро стигна до своя миг при 2-2 гейма, когато макар да пропусна два брейкбола, реализира третия със светкавичен ретур уинър по диагонала, който намери линията. Аржентинецът затвърди на 15 за 4-2, спечели следващото си подаване на нула и сервираше за мача при 5-4. Федерер този път успя да стигне до 30-30, но не и до брейкбол, а при първия мачбол за Дел Потро, той отново пласира мощен сервис и затвори мача с форхенд уинър по правата.

Това означава, че няма да видим нов епизод на класиката Федерер – Надал, а вместо това Дел Потро ще се изправи срещу световния №1. В долната част на схемата, Кевин Андерсън ще спори с Пабло Кареньо Буста за място на финала.