Радослав Великов загуби на 1/8 финалите в Лондон

За съжаление на българина той трябваше да отстъпи с 1:2 части

по статията работи: Даниел Любомиров | 10.08.2012 | 15:55

Радослав Великов загуби мача си срещу фаворита за медал в свободната борба в категория до 55 килограма Владимер Хинчагашвили на Олимпиадата в Лондон.

На осминафиналите Руди отстъпи изключително злощастно и драматично с 1:2 части (3:0, 1:1, 0:4).

Атрактивният сблъсък започна спокойно и солидно за българина, който бе безапелационен в първата част, но във втората секунди преди края допусна изравняване в точките и трябваше да се стигне до решаващ трети рунд.

Там обаче Хинчагашвили доказа високата си класа и се оказа по-подготвен за схватката, защото го излъга и спечели изразително с 4:0, като българинът нямаше вариант за атака.

Радослав Великов може да бъде изтеглен до репешажите от съперника си, ако той играе на финала по-късно днес.

Руди започна уверено мача си срещу един от фаворитите – Владимер Хинчагашвили – който обаче не успя да намекне за големите си амбиции в турнира, тъй като по модела на първия мач с участие на Великов първата част се реши с жребий и клинч.

Великов изглежда не се притесняваше да не рискува с атаките през първите 120 секунди, като отново имаше предимство в тегленето на топки и избра своя цвят – той щеше да осъществи желан захват на крака на съперника си.

Без проблеми Руди изтласка Хинчагашвили до пределите на тепиха и не само това, а дори успя да го тръшне триумфално на пода, за да спечели 2 точки за офанзивата и още една за изтласкване извън очертанията – така 3:0 и победа за българина в първата част.

Тактиката на двамата съперници бе зарязана във вторите 120 секунди, защото и двамата бяха доста по-агресивни в движенията си на тепиха. Великов успя да поведе с 1:0, тъй като с фантастична и бърза атака мина зад гърба на грузинеца.

За негово съжаление обаче в последните секунди Хинчагашвили изравни, защото застана над него и го прикова на пода, за да спечели на свой ред точка и да вземе частта. 1:1 и победа във втората част за Хинчагашвили, тъй като последен увеличи актива си в 120-те секунди.

Третата част обаче се разви трагично за Великов, който рано бе прикован и атакуван от опонента си – Руди трябваше да се отбранява мощно с крака и ръце, защото бе захванат от Хинчагашвили, който спечели 1 точка за минаване зад гърба на съперника си.

Великов се оказа губещ във въртележката, в която двамата се редуваха да сменят позициите си и да осъществяват преимущество в оспорвана схватка. Точно 51 секунди преди края Руди имаше време да пробва контра, но вместо това стана жертва на бърза офанзива на Хинчагашвили, който го преобърна и го тръшна на пода – цели 3 точки преминаха в актива на грузинеца.

Така след 0:4 в третата част Великов трябваше да се примири със загубата на осминафиналите.

Българският олимпиец в свободната борба в категория до 55 килограма Радослав Великов започна уверено участието си на Олимпиадата в Лондон и без никакви проблеми преодоля квалификациите.

Роденият в село Куцина (Великотърновско) борец спечели с 2:0 части (1:0, 1:0) срещу таджикистанеца Николай Ноев и се класира на осминафиналите.

Следващият му съперник в турнира ще бъде обаче доста по-сериозен – един от фаворитите за медал Владимер Хинчагашвили, който също преодоля квалификациите. Двубоят трябва да започне около 16:00 часа българско време.

Великов нямаше никакви проблеми срещу Ноев и успя да спести голяма част от енергията си, защото и в двете части изчака до жребия на клинча – първият път осъществи успешен захват, а във втората част трябваше да се защитава, но таджикистанеца на три пъти извърши нарушение при офанзивата си и бе наказан.

Схватката между двамата опоненти започна много спокойно, като и двамата изчакваха, преди да направят първото движение към победата. Първата минута премина без никакви атаки и единствено с еднакви опити на съперниците да осъществят захват зад врата на противника.

Вторите 60 секунди бяха в същото темпо и започна все повече да личи, че и двамата искат да се стигне до жребий. Българинът имаше предимството да си избере коляно за атака и без никакви проблеми успя да заклещи с ръцете си десния крак на Ноев и да го тръшне на земята – 1:0 за него и победа в първата част на срещата.

Втората част премина в почти същото темпо, като Руди започваше да се движи с голяма увереност на тепиха и не позволяваше на таджикистанеца да осъществи успех при разпиляните си опити за захват.

След 90 секунди двамата отново сякаш започнаха да мислят за предстоящ клинч, като българинът не изглеждаше притеснен, въпреки че при втория жребий той имаше по-голям шанс да бъде поставен в позиция на защита.

За щастие Ноев цели три пъти не успя да изгради атаката си по чист начин и реферът на двубоя се налагаше да му прави забележки, като при третия път вече го наказа официално и присъди точката на Великов – отново 1:0 за него и победа с 2:0 части.