Цветана Пиронкова отстъпи на Петра Квитова и отпадна от Уимбълдън

Българката загуби с 1-2 сета от мощната чехкиня и приключи с участието си на турнира

по статията работи: Краси Киров | 28.06.2011 | 20:59

Цвети Пиронкова отпадна от турнира Уимбълдън, след като загуби от Петра Квитова (Чехия) с 1-2 сета (3:6, 7:6 (5), 2:6). Въпреки загубата Цвети зарадва цяла България с успеха си, достигайки до ¼ финалите на турнира от Големия шлем.

Мощната физически Квитова предостави игра с убийствени ретури и мощен севриз, като по този начин чехкинята стига за втори пореден път до полуфиналите на Уимбъдлън. Миналата година Цвети също достигна до полуфинала, но отпадна тогава от Вера Звонарьова. След този успех Петра Квитова вече има три победи над Пиронкова от три мача.

Цвети не започна убедително и допусна пробив на нула след страхотни ретури на чехкинята. Квитова поведе лесно с 2:0. Пиронкова изпитваше много големи трудности при своя сервиз и след много дълги разигравания успя да вземе първия си гейм.

Квитова спечели своето подаване за 3:1. След това отново настъпиха тежки моменти за Цвети, като Квитова получи три възможности за пробив и се възползва от втората, и поведе с 4:1 гейма. Квитова демонстрира перфектен гейм на нула и поведе с 5:1.

Цвети взе своя гейм за 5:2 и всички очакваха, че Квитова няма да има проблеми с мощния си сервиз. Това не разконцентрира Пиронкова, която направи пробив в сервиза на чехкинята и резултата стана 5:3. Квитова обаче отново показа класа и получи отново три сетпойнта и съответно спечели сета с 6:3..

Квитова поведе с 1:0 във втория сет и стигна до точка за пробив във втория гейм. Цвети обаче показа перфектна игра и успя да изравни за 1:1 гейма. Чехкинята печелеше лесно подаванията си, докато Пиронкова изпитваше трудности, но все пак резултата стана 2:2. Пиронкова получи точка за пробив в следващия гейм и след удар в мрежата на Квитова резултата стана 3:2 за Цвети. Чаровната пловдивчанка затвърди пробива след като поведе с 4:2.

Последва силна серия за Квитова и гейм на нула за чехкинята. След това поставената под номер 8 в схемата се добра до две точки за пробив и спечели втората, като с това изравни резултата във втория сет за 4:3. Квитова започна с 30-0 своя сервиз, но изненадващо направи две двойни грешки. Все пак след удар в мрежата на Пиронкова, чехкинята поведе с 5:4. Пиронкова показа стабилна игра при своя сервиз и изравни за 5:5. Квитова спечели своя сервиз и отново поведе с 6:5. Пиронкова докара сета до тайбрек след удар в аут на Квитова.

В тайбрека Цвети поведе в сервиза на Квитова, но страхотните ретури на чехкинята докараха резултата до 2:1 в нейна полза. Квитова поведе с 4:1 след своите подавания. Българката прехвърли по великолепен начин съперничката си за втората си точка в тайбрека и със страхотен бекхенд реализира третата си точка. Удар на Квитова излезе в аут и така резултата стана равен 4:4. Двете тенисистки си размениха по една точка за 5:5. Квитова отново направи непредизвикана грешка и прати топката в аут, което изведе българката с 6:5 в тайбрека. След дълго разиграване Квитова получи лесна топка, но я изпрати в аут и даде сета на Пиронкова.

Пиронкова не започна добре и допусна пробив веднага в третия сет, след двойна грешка от сервиз. Квитова затвърди пробива и поведе с 2:0. Цвети спечели трудно своя гейм, но постепенно започна да намира себе си и стигна до точка за пробив. Квитова обаче отвъвна с ас и успя да спечели сервиза си за 3:1.

След бърза размяна на геймове резултата стана 4:2 за Квитова. Чехкинята получи възможност за пробив и успя да нанесе тежък удар срещу Пиронкова повеждайки с 5:2 и трябваше да сервира за спечелване на мача. Пиронкова не успя да се противопостави на чехкинята и тя спечели двубоя.

В полуфиналите Квитова ще излезе срещу победителката от двубоя Виктория Азаренка (Беларус) - Тамира Пажек (Австрия). След първите два 1/4 финала днес стана ясен единият полуфинал. В него ще спорят Мария Шарапова и Сабине Лисицки.