Чехия изненадващо оглави Група А след успех над Полша

Чехите записаха втори успех в груповата фаза и заслужено достигат четвъртфиналите

по статията работи: Даниел Любомиров | 16.06.2012 | 23:48

Чехия сензационно се класира на четвъртфиналите на Евро 2012 и завърши на първо място в Група А с актив от 6 точки, след като победи с 1:0 Полша на Градския стадион във Вроцлав.

След разгромната загуба с 1:4 от Русия на старта на турнира едва ли някой е предполагал, че възпитаниците на Михал Билек могат да се класират напред за сметка именно на "сборная".

Руснаците обаче допуснаха поражение с 0:1 от Гърция и отпаднаха на принципа, че при равенство в точките между два отбора ("елините" и "сборная" имат по 4 точки) се гледа изходът от двубоя между тях.

Единственият гол във Вроцлав реализира Петър Ирачек в 71-ата минута, с което той увеличава головата си сметка на 2, след като наказа и гърците в предишния кръг.

Полша имаше пълно превъзходство през първото полувреме и най-вече до 20-ата минута, но именно в тези моменти офанзивните играчи на Франтишек Жмуда направиха непростими пропуски.

Чехия изигра далеч по-силно второто полувреме, вероятно мотивирана от резултата в другата среща, когато именно в края на първата част Гърция поведе на Русия.

Така селекцията на Михал Билек продължава към четвъртфиналите и ще се изправи срещу втория в класирането от Група В. "Елините" като втори отбор ще играят с победителя в "групата на смъртта".

Първа опасност

Още в 1-ата минута зрителите във Вроцлав изригнаха, но напразно – Дариуш Дудка с ефектна задна ножица прати топката във външната страна на мрежата след центриране от пряк свободен удар. В 6-ата пък от статично положение на същата позиция (на ъгъла на пеналтерията) Людовик Обраняк отново не нацели рамката, пращайки кълбото на сантиметри от целта.

Домакински натиск

Пресата, която поляцита упражняваха в предни позиции, бе смазваща и даваше резултат, защото предизвика грешка в защитата на чехите – в 10-ата минута слабо върната топка бе пресечена от Блашчиковски, който моментално изведе Левандовски в наказателното поле. Нападателят на Борусия Дортмунд обаче стреля встрани от вратата и разочарова феновете на домакините.

Първи четвърт час игра

Полша се радва на тотална доминация на терена и шест пъти обстрелваше вратата на противника си, който в началните минути изпитва сериозни трудности дори да изнесе топката зад центъра. Неточният мерник при ударите на домакините засега опазваха вратата на Петър Чех, но бе видно, че положението за селекцията на Михал Билек е тежко.

Затишие

"Дружина полска" усети, че тактиката на чехите бе подчинена на подчертано дефанзивен стил на игра, което изключваше наличието на празни пространства в близост до пеналтерията им. Поради това възпитаниците на Жмуда започнаха да стрелят от 20-25 метра и дори създадоха работа за Чех, но той се намесваше адекватно.

Припряност

С доближаване до края на първото полувреме обаче поляците започнаха да играят с по-нетърпеливо и нервността в действията им се изразяваше в прибързани пасове и в по-мако владение на топката. За сравнение чехите не създаваха чисти положения пред вратата на противника си, но издържаха на първоначалния натиск и постепенно успокоиха темпото. Към 30-40-ата минута те разиграваха с повече самочувствие и пречеха на домакините да опитват някакви атаки.

Обрат в играта след почивката

Чехите явно осъзнаха, че след като Гърция поведе на Русия в края на първото полувреме именно те ще изхвърчат от груповата фаза – поради този факт възпитаниците на Билек започнаха да мачкат противника си.

Разменени роли

След като през първите 15 минути на срещата Полша доминираше, в началния четвърт час на второто полувреме Чехия бе отборът, който държеше инициативата. Дори и без Томаш Росицки "червените" успяваха да организират бързи акции и по двете крила, но малко бяха успешните подавания към Милан Барош, чиято опека бе безупречна

Най-сериозният пропуск

В 64-ата минута зрителите на Градския стадион във Вроцлав изтръпнаха, защото вратарят Пржемислав Титон направи инстинктивна намеса, с която опази мрежата си от гол. Много активният след почивката Пилар бе намерен отлично, този път по левия фланг, след което центрира опасно в наказателното поле, а Сивок с глава от упор насочи топката право в тялото на вратаря.

Логичен гол в домакинската мрежа

В 71-ата минута Милан Барош подхвана атака след открадната топка в централната линия и подхвана пробив. Стигайки пеналтерията, той хитро подаде към връхлитащия Ирачек, който пък залъга Марчин Василиевски и с премерен удар вкара жизненоважния гол за Чехия.

Никаква промяна до края

Чехия изглеждаше пристиснат до земята през първото полувреме, но след почивката демонстрираха съвсем различно лице. Полша също се преобрази, но в негативен план и не успя да противодейства по никакъв начин, когато се оказа догонващ в резултата.

Само в първите 20 минути "дружина полша" намекна, че се интересува от класиране напред в турнира, но като цяло усилията на селекцията на Жмуда през цялата групова фаза не бяха достатъчни, за да заслужат четвъртфинал.