Гришо продължава напред в Австралия след трудна победа

Димитров успя да надделее над Милман след 2:1 и два спасени мачбола

по статията работи: iNews.bg | 04.01.2018 | 17:29
Twiiter

Световният номер 3 Григор Димитров премина през ада, но се класира за четвъртфинал на турнира от сериите АТР 250 в Бризбън. Българинът спаси два мачбола, но в крайна сметка успя да пречупи номер 128 в света Джон Милман с 4-6, 7-6(8), 6-3. Двамата сътвориха гладиаторска битка, която продължи над два часа и половина и предложи тенис от най-високо естество, предаде Sporta.bg.

Роденият в Бризбън тенисист изигра един от най-добрите мачове в своята кариера. 28-годишният австралиец не спря да измъчва Димитров със своето движение, остри удари, феноменална защита и неизчерпаема енергия. Всичко това в комбинация обаче не бе достатъчно да спре класата на българина, който за пореден път демонстрира желязната си психика и отрази два мачбола в тайбрека на втория сет. Така водачът в схемата продължава да мечтае за защита на титлата си.

Милман взе лесно откриващото си подаване, а след това създаде много главоболия на Григор. Първата ни ракета поведе с 40:0 в своя първи сервис гейм и всичко изглеждаше нормално, но сгреши лесно воле на мрежата. Това даде сили на австралиеца и той обърна резултата, като се сдоби с точка за пробив. Гришо обаче я спаси с бомбен сервис, след което взе подаването си.

Димитров се събра и осъществи брейк в следващия гейм, като го взе от третия опит. Световният номер 3 пак се забърка в неприятности – той даде два шанса за брейк на своя опонент, след като бе прехвърлен на мрежата и изкара форхенд в аут. Гришо спаси първата точка за пробив, но при втората не успя да достигне мощния форхенд на Милман – 2-2.

Българинът така и не намери най-добрата си игра. Той с мъки взе подаването си, за да изравни за 3-3. При резултат 40:30 за 3-ия в света Милман бе окрилен от уникално разиграване на мрежата. Двамата си размениха няколко светкавични удара, а точката отиде при австралиеца. Все пак Димитров запази хладнокръвие и успя да измъкне гейма.

Двамата тенисисти продължиха с невероятни и динамични разигравания, като така се стигна до 5-4 в полза на Милман. Сервирайки за оставане в сета, Григор допусна изненада. Макар да водеше с 30:0, той допусна обрат. Австралиецът получи сетбол, а българинът трепна и изкара форхенд в аут, за да сдаде частта на съперника при 4-6.

Това вдъхна сили на Димитров, който, опрян до стената, най-накрая намери своето темпо. Българинът започна да влиза все по-уверено в разиграванията и да прави уинъри. Макар да загуби първите две подавания на съперника си на нула, той успя да осъществи пробив за 3-2, след като направи брейк на 30.

Австралиецът обаче се оказа остър камък – той отново застана на пътя на Гришо и развали настроението му със светкавичен рибрейк. Димитров поведе комфортно, но заби бекхенд в мрежата и изкара форхенд в аут, за да сдаде пробива преднина.

128-ият в света отново си върна преднината и поведе с 4-3, след като затвърди брейка. При 4-4 Димитров стигна до скрит сетбол след невероятно бекхенд воле на мрежата и гръмотевичен форхенд по правата. Милман обаче пак намери сили да се спаси и принуди Григор да сервира за оставане в турнира. Българинът се справи блестящо и изравни с гейм на нула.

Така, след още по един разменен гейм, се стигна до тайбрек. Първата ни ракета бе сразен в неговото начало и изостана с 0:3. Той обаче успя да се върне в играта и изравни. Стигна се до 5:5 и Григор даде точка за спечелване на мача на своя опонент. Димитров обаче я спаси по феноменален начин. Той спечели най-доброто разиграване в мача, като на моменти изглеждаше, че няма как да достигне топката, но завърши с трудно воле.

Милман пак се сдоби с мачбол при 7:6, но Гришо спаси и него. Той поведе с 8:7, а после и с 9:8. Точно в най-важния момент Димитров показа желязната си психика и накара опонента да сгреши. Така, след феноменална драма, българинът се добра до решителния трети сет.

Първата ни ракета използва успеха си в тайбрека като трамплин и проби за 3-1 в решителната част, а след това затвърди с гейм на 15. До края Димитров не сдаде инициативата и спечели сета с 6-3, а оттам и двубоя.

На 1/4-финал българинът ще спори с 22-годишния британец Кайл Едмънд, който по-рано отстрани Хьон Чун с 2:1 сета.