Основният проблеми на българския туризъм е лошото обслужване и като цяло ниското качество на предлаганите услуги. Това трябва напълно да се промени, за да се превърне България в просперираща туристическа дестинация, която не зависи само от развитието на един-два външни туристически пазара. За целта Министерството на туризма подготвя промени в Закона за туризма, в който ще залегнат по-високи международни стандарти за услугите, предлагани особено в хотелите с четири и повече звезди, а също и по-големи глоби за нарушителите на правилата.
Така министърът на туризма Николина Ангелкова коментира критичната ситуация за бранша с отлива на туристи от Русия и Украйна. По време на международен форум "Глобалният туризъм: състояние и перспективи" тя разкри концепцията си за трайно развитие на сектора. Отново бе изтъкнат сериозният дял на отрасъла в икономиката на страната от 14%. Над 6 млрд. лв. са приходите от него в държавния бюджет, официално дава постоянна заетост на около 37 000 души, а неофициално със сезонните и неосигурени от работодателите – на около 100 000 души.
"С последователни действия тези числа могат да нараснат още повече", смята Ангелкова. Тя обаче е категорична, че това не може да се случи без да постигнем нужното качество, за да се създаде висок имидж на България пред света.
Министърът отказа да даде подробности за готвените законови и подзаконови нормативни промени, както по отношение на глоби, така и на предлаганите високи стандарти. Думите й бяха: "Дяволът е в детайла. Но нека засега не си издаваме тайните от кухнята". От казаното обаче стана ясно, че високите стандарти ще засегнат предимно висококатегорийните хотели и ресторанти с четири и повече звезди, защото преобладаващата част от чужденците отсядат в тях.
Луксозните обекти ще трябва да наложат по-високи стандарти в обслужването на клиенти и ще подлежат на доста сериозен контрол. "Ще има гаранции за качеството, особено по отношение на агентската и туроператорска дейност, каза още тя. В същото време селският и семейният туризъм ще бъдат на по-облекчен режим. При тях категоризацията ще е доброволна и тепърва ще се реши с какво ще бъдат заменени звездите.
Министърът сподели колко неловко се е почувствала преди време, когато завела гости от чужбина в 5-звезден ресторант и обслужването било ужасно. "Лично аз бих отнела на този ресторант най-малко една звезда", отсече тя.
Вчера Ангелкова се срещна с министъра на туризма на Китай, който я уверил, че България може да се превърне в желана ски и спа дестинация за китайците, стига да започне да предлага разнообразни туристически пакети. В най-многолюдната страна в света расте ново поколение, което все повече харесва зимните спортове, споделил китайският министър. През 2014 г. у нас са гостували 16 000 китайци с цел туризъм, което се счита за голям успех. Те обаче могат да са десетки пъти повечее, ако в 20-дневните им обичайни пакети, освен почивка на море и ски, включим достатъчно културно исторически обекти из цялата страна, отсядане в спа центрове и т.н.
Николина Ангелкова е обсъдила със здравния министър Петър Москов идеята на китайския си колега да развиваме медицински туризъм - балнеоложки и спа, който да продаваме на огромния азиатски пазар. На второ място сме в Европа по минерални извори. Според лечебните свойства на тези води могат да се правят терапии, постоперативно лечение и рехабилитация и релаксиращи процедури, изброи Ангелкова.
Държавата може да сключи договори с представители на здравните каси по света и с техните социални програми в тази посока. Това ще допринесе за оставането на нашите медински работници в родината, убедена е Николина Ангелкова.