Зимният сезон отчете ръст на туристите. Чуждестранните туристи, почивали в България, са 710 956, което е с 4,8% повече от миналия сезон. Курортите се радват на по-голямо посещение от страна и на родните туристи. С 5% са се увеличили приходите от български туристи.
Най-голяма е била натовареността в Боровец, следвана от Банско и Пампорово. Това стана ясно на пресконференция на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) за представяне на резултатите от изминалия сезон.
Боровец
С 45% са се увеличили българските туристи в Боровец. Голяма част от тях обаче посещават курорта за един ден – карат ски, а привечер се прибират, без да генерират нощувки в хотелите. В курорта отчитат спад на гръцките туристи, съобщи Нели Санделска, председател на съвета на директорите на "Бороспорт" АД, която управлява ски пистите и съоръженията в курорта.
Фирмата вече е сключила договори с туроператори, като ценовите нива са запазени. Освен почти замразените цени на услугите, като проблем на курорта, Санделска отчете нерегламентираните места за настаняване и хранене. Агресивната реклама на еротичните барове в курорта също не прави добро впечатление на чуждестранните туристи, които обикновено идват на почивка семейно.
Пампорово
В Пампорово искат сезонът да започва с един месец по-рано – около средата на ноември. За целта трябва да се повишат мощностите на съоръженията за изкуствен сняг. Инвестицията трябва да е около 300 – 400 хил. лева, каза изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариян Валяков.
В курорта отчитат 40% ръст на българските туристи и около 30% на гръцките, румънските и турските туристи. Предлагат се all inclusive пакети, насочени към българския пазар. По време на сезона са направени пет промоции на цените на лифт картите. Има преференциални цени на цените на картите за хотели, които по този начин изготвят по-евтини пакетни почивки.
Като основен проблем на зимния туризъм представителите на бизнеса отчетоха липсата на адекватна реклама на България като туристическа дестинация и визите за турски граждани, които са много платежоспособни туристи.
Със своите 19 ски зони и изобилие от планини с върхове над 2000 метра България е едва на 39 място в света в класация за световния зимен туризъм. Изоставаме значително дори от Чехия и Словакия, които имат по-ниски планини.
Мит е, че защитата на природата и ски индустрията са взаимно несъвместими, смята Мила Андреева, координатор "Международни дейности" на федерацията по ски. Много от зимните курорти в Швейцария са изградени в защитени територии.
Такъв например е Цермат. Според световните стандарти е приемливо зимните курорти да заемат около 10% от защитения парк. За сравнение, Банско се простира на едва 0,15% от площта на Национален парк "Пирин".