3% дефицит на бюджета на България за 2025 г. е антицел, по-скоро искам да окуража политиците да направят правителство, за да има с кого да се говори. Сега към кого да отправя коментарите си за бюджета?
Това каза Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и държавната администрация, в интервю пред БНР.
"За мен бюджетът трябваше да е и с излишък и след година не трябва да е с дефицит. Не ми харесва проектобюджет отгоре до долу. Ниско сме свалили летвата, щом смятаме от 100 години, че 3% дефицит е нормално. Сърдит съм, че направихме "-3% да е успех" и "ако падне отборът, е добре", посочи аргументи за неодобрението си Василев в предаването "12+3".
Според него водим по-скоро държавно комунистическа икономика, а не пазарна:
"През 2021 г. правителство замрази цените на водата, тока, надценки, това са комунистически мерки. Думите "приватизация" и "концесия" не са се чували от много години. Последните истински приватизации и концесии приключиха към 2005 г. Държавата създаде повече дружества и предприятия, отколкото да е приватизирала. Това е държавно комунистическа икономика. Ниска ставка на ДДС са дребни лобистки ходове, които не допринасят за конкуренцията. Държавата не се грижи за конкуренцията, за свободата на бизнеса, не намалява бюрокрацията, за премахване на регулаторни механизми".
Николай Василев прогнозира:
"Ще видите, че ако НС го гледа бюджета, ще има караници как някои ще искат още разходи. И ще видите как няма да има нито един, който да каже - "трябва да съкратим разходите с 14 млрд. лв. Лавината е стартирана, затрупването е сигурно, желаещи да избягат от лавината няма".
Той смята, че 3% дефицит е вредно и лошо, "ние сме на ръба, ако Маастрихтските критерии бяха за 6%, ще говорим, че "лавината" е на 6% и се чудим как да не стане 10%".
Василев има няколко предложения и първото е - "НС, ако няма мнозинство и кабинет, не трябва да гледа сватбарски бюджет".
"Популизмът и равнението на ляво е водещо. Едни 10 – 15 млрд. лв. от разходите трябваше да са по-малки. Дефицитът да изчезне, да има излишък, защото няма криза, която е застигнала България, за да предполага дефицит. Ами ако следващата година има природни бедствия", препоръчва Николай Василев.
И посочва, че преди години дългът на страната ни е бил 21 млрд. лв., а сега е 50 млрд. лв. "и след 3 години служебното правителство го планира на 80 млрд. лв.".
Той е категоричен, че приходите са си наред, но трябва да се орежат колосалните повишения на всички разходи.
"Държавната администрация защо никой не я оптимизира с 20 – 30%? Истината е, че аз съм последният министър на администрацията, тогава в лява коалиция, и я съкратихме със 17 000 души и работеше по-добре. Оттогава населението ни е намаляло с 1,4 млн. души, а едно от министерствата е разделено на четири".