Истанбул пак донесе триумф за Ливърпул, Суперкупата на Европа е червена след дузпи

Челси преклони глава, макар че тимът на Франк лампард се държа мъжки и бе близо до трофея

по статията работи: iNews.bg | 15.08.2019 | 10:00

Ливърпул спечели за 4-и път в историята си Суперкупата на Европа, след като в драматичен мач Червените надвиха Челси след дузпи.

Резултът бе 1:1 след 90-те минути, 2:2 след продълженията, докато при наказателните удари един пропуск на Тами Ейбрахам се оказа рашаващ и отличието отиде при Червените.

Двата тима направиха много интересен и изпълнен с положения мач, в който феновете бяха под напрежение до последно, а въпреки загубата Франк Лампард определено видя подобрение при своя тим.

Сините поведоха през първото полувреме, но в началото на второто Червените изравниха. Съперниците си размениха по един гол в първото продължение, за да се стигне и до наказателните удари, след които радостта бе за Мърсисайдци.

В състава на Червените Юрген Клоп направи 5 промени от състава срещу Норич, като Трент Александър-Арнолд и Вайналдум останаха на пейката. Фирмино също липсваше, но Мане и Окслейд-Чембърлейн стартираха.

Франк Лампард също направи някои размествания в отбора си, като Мейсън Маунт, Тами Ейбрахам и Рос Баркли не започнаха. Оливие Жиру водеше нападението.

Ливърпул започна по-активно и в 5-ата минута Мане опита атрактивно изпълнение, след което топката се докосна до ръката на Кристенсен, но съдията Стефани Фрапарт дори не постави ситуацията под въпрос, което бе и абсолютно правилно. Малко след това Фабиньо стреля в тялото на Кепа от малък ъгъл.

Постепенно обаче Сините се окопитиха и Педро стреля неточно от двайсетина метра. Все пак в 16-ата минута Салах бе изведен вдясно на наказателното поле от Окслейд-Чембърлейн и опита удар с външната част на обувката, но Кепа направи отлично спасяване.

Мачът се отвори и Робъртсън спря Педро с отлична намеса в наказателното поле. Лондончани обаче ставаха все по-опасни и в 23-ата минута Педро нахлу отляво на наказателното поле, след което стреля мощно, но топката се отби от напречната греда.

Червените загубиха инициативата до някаква степен, но в 30-ата минута Мане получи шанс да стреля с глава от чиста позиция, но след рикошет за Кепа нямаше проблеми.

Силните минути за Челси продължиха. В 32-ата Педро изведе Жиру зад защитата, но Адриан плонжира отлично в краката му и спаси. Малко след това обаче, вратарят бе безпомощен. Пулишич пусна отлична топка вляво към свободния Жиру, който стреля покрай Адриан и в мрежата.

В 40-ата минута нещата за Челси можеха да станат още по-хубави, след като Пулишич вкара след страхотни индивидуални действия, но се оказа, че при подаването към него е в засада, макар и тя да не бе маркирана първоначално. В крайна сметка почивката дойде при аванс за Челси и той бе напълно заслужен.

На старта на втората част Клоп логично пусна Фирмино и това веднага даде резултат. Именно бразилецът бе изведен зад защитата на Сините от Фабиньо, нападателят чукна топката встрани към Мане, който при първия си удар успя да измъкне топката от плонжиралия Кепа и след това я прати в празната врата за 1:1.
Това вдъхнови Червените, които натиснаха и малко след гола Фабиньо стреля опасно, но встрани. Челси отговори с опасен пробив на Емерсон, но Ван Дайк затвори Жиру. Последва контра на Ливърпул и удар на Хендерсън, но след рикошет в Емерсон Кепа улови.

Това бяха силни минути за мърсисайдци, но Челси оцеля и изравни играта. В 75-ата минута обаче късметът и Кепа покри лондончани. След корнер защитата не успя да изчисти и непокритият Салах стреря по диагонала. Кепа изби, но в краката на Ван Дайк, който изглеждаше, че няма как да пропусне, пище gol.bg. Вратарят обаче успя да се изправи и с невероятен рефлекс да отклони топката в гредата, а след това тя бе избита. Невероятна намеса!

В 83-ата минута Мейсън Маунт вкара с отличен диагонален удар, но попадението пак бе отменено заради тънка засада, отсъдена с известно закъснение. В 90-ата минута Зума не успя да стреля точно след корнер и в крайна сметка мачът влезе в продължения.

В 95-ата минута Ливърпул отново поведе, като Фирмино и Мане пак изработиха гола. Сенегалецът отне топката и пусна към съотборника си, който му върна и Мане с отличен удар под гредата вкара.

Челси обаче изравни бързо, макар и от много спорна дузпа. Ейбрахам падна доста артистично, след като стигна пръв до една топка в наказателното поле и изпревари Адриан. Нападателят нямаше шанс да продължи нападението и евентуалният контакт бе минимален, но съдията Фрапарт посочи бялата точка, а най-неочаквано решението и бе потвърдено и от ВАР. Жоржиньо не сбърка и направи 2:2 в 101-ата минута.

Малко след това Тами Ейбрахам прати топката до гредата след пас на Педро, а в 113-ата минута Адриан отрази силен и опасен удар на Маунт. Секунди по-късно Педро стреля до гредата и в крайна сметка очаквано се стигна до дузпи.

При тях първите 9 бяха вкарани, макар че при опитите на Ориги и Александър-Арнолд вратарят Кепа докосна топката, но не успя да я избие. Тами Ейбрахам се пропука при последното изпълнение, като Адриан изби с крак и донесе трофея.