Решението на Министерския съвет да се позволи на Сребърния фонд да инвестира в български държавни ценни книжа (ДЦК) не е изненадващо, но определено е разочароващо на фона на критиките от Комисията за финансов надзор (КФН) и БНБ, както и от редица икономисти и експерти от неправителствения сектор. Това заяви в свой коментар за iNews експертът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Калоян Стайков.
Както всички сме казвали неведнъж, това решение ще има последици не само за пенсионната система, но и за икономиката като цяло, тъй като инвестирането на средства от Сребърния фонд в ДЦК или акции на местния пазар ще намали фискалния резерв на страната, който в момента така или иначе е на некомфортно ниско ниво, уточнява Стайков.
Идеята на Сребърния фонд е да подпомага пенсионната система в България, което не може да стане чрез инвестиции в местни ДЦК или акции. Ако икономиката се развива добре, приходите от осигуровки в системата ще са високи и ако не се взимат неразумни решения за разходите на пенсионната система, може да се очаква свиване на дефицита ѝ и нуждата от подпомагане намалява. Ако обаче икономиката има нисък растеж или се свива, тогава приходите от осигуровки са ниски, а дефицитът – висок, и съответно нараства нуждата от подпомагане.
При втория вариант инвестициите на Сребърния фонд в български компании може да се очаква да носят по-ниска доходност - един път заради по-ниските им печалби, а оттам и по-ниски дивиденти и втори път заради понижаващата се цена на акциите им. С други думи когато икономиката расте бавно или се свива и нуждите от подкрепа на пенсионната система нарастват, инвестициите на Сребърния фонд на местния пазар няма да могат да отговорят адекватно на тези нужди. Именно затова, когато фондът беше замислен и създаден, той трябваше да се инвестира извън страната. В крайна сметка той трябва да осигури подкрепа на пенсионната система, а не да стимулира българската икономика или българския фондов пазар.