Българската народна банка (БНБ) иска разпространението на заблуждаваща информация за банкови и финансови институции да бъде криминализирано. Това стана ясно от съобщение на сайта на БНБ. В него се казва, че централната банка е изпратила предложение до председателя на Комисията по бюджет и финанси Йордан Цонев за допълнение в Наказателния кодекс.
Според него всеки, който разпространява заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция и това доведе до паника в населението, ще бъде наказван с лишаване от свобода от две до пет години.
В предложението за законодателни промени се посочва още, че: "когато с дейността (по разпространяване на слуховете) са причинени другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева".
Предложението за промени в Законодателния кодекс е в съответствие с вчерашните решения, взети по време на консултациите в президентството, се казва в съобщението на БНБ.
След разговорите между представителите на водещите партии у нас с президента Росен Плевнелиев стана ясно, че ще бъдат предприети всички възможни мерки за стабилизиране на банковата система у нас, включително и промени в законодателството.
Причина за тези решения са разпространените злонамерени слухове срещу Първа инвестиционна банка (ПИБ) през изминалата седмица. Те предизвикаха моментална реакция сред клиентите на финансовата институция, които побързаха да изтеглят влоговете си.
В резултат в петък от ПИБ съобщиха, че са изплатили общо 800 млн. лв. Въпреки това от банката заявиха, че от днес (30 юни) всички нейни клонове на територията на страната отварят врати и ще работят с нормално работно време. От Първа инвестиционна банка съобщиха още, че няма да таксуват хората, отказали се да теглят депозитите си и ще обслужват с предимство тези, които искат да внасят пари.