БНБ все още не е видяла ясно структурирано и обосновано становище за оздравяването на банковата група КТБ. Това твърди управителят на Централната банка Иван Искров в писмо по повод на отправените въпроси към него от бившия премиер Бойко Борисов.
"Ние в Българската народна банка такова предложение не сме получавали досега", заяви Искров по отношение на получените документи за оздравяването на КТБ. "Разбира се, не отхвърляме възможността това да се случи и сме готови за разговор, ако такова законово обосновано предложение бъде внесено в централната банка", заявява Искров в отвореното писмо.
В него Искров дава и повече обяснения за полученото предложение от финансовия консултант ЕПИК. Според него "Българската народна банка и нейният управител в частност, ще обърне изключително сериозно внимание на желанието на сегашните акционери на КТБ, заявили интерес да се включат в оздравяването на КТБ в рамките на закона". Писмото с предложението на ЕПИК бе представено както на БНБ, така и пред правителството.
В изразените досега желания основен акцент е поставен върху осигуряването на държавна помощ за групата КТБ, обяснява Искров. Той припомня, че финасовият консултант ЕПИК е представил писмо пред БНБ, в което е записано, че дружеството представлява Държавния резервен фонд на Султаната Оман, както и останалите големи акционери – фирмата "Бромак" и руската ВТБ. "Наред с пълна информация от финалния доклад на одиторите, както и "дю дилижънс”, основен акцент е поставен върху осигуряването на държавна помощ. И това е изрично посочено в техните писма, информация за които своевременно сме огласили и публикували на сайта на БНБ", твърди Искров в писмото си.
Управителят на БНБ също така обяснява, че действата на финансовата институция по казуса с КТБ не са били прибързани и притиворечи. Те са направени на базата на работата на квесторите в КТБ, които откриха пропуски в документацията на банката при десетдневния си одит.
Квесторите са възстановили част от кредитните досиета
По думите на Искров до момента квесторите са успели в значителна степен да възстановят целостта на кредитните досиета в банката. "Тяхната работа по окомплектоването на липсващите части продължава и сега, в тези почивни дни", добавя той.
От БНБ припомниха, че според сега действащото законодателство те не могат сами да оздравят и възстановяват банката. Оттам прехвърлиха и топката към следващото редовно правителство на страната, което трябва да прецени дали е възможно да бъде оказана държавна помощ на групата КТБ.
Действащото законодателство предоставя твърде ограничени възможности на централната банка, смята още Искров. Писмото му завършва с думите че "какъвто и вариант за оздравяване и отваряне на двете банки да бъде избран оттук нататък, той минава през решение на правителството и на следващото 43-то Народно събрание, а не само през централната банка".