Няма да ядем хляб с лошо качество и на висока цена. Това успокои земеделският министър Димитър Греков в ефира на bTV.
Макар че наводненията унищожиха част от реколтата, това не означава, че ще ядем хляб с по-лошо качество.
"Земеделските производители вложиха много средства и сила и се очакваше рекорден добив на пшеница – около 4,5-5 млн. тона, сега добивът ще спадне с 18-20%", посочи Греков. Той уточни, че държавата има ресурс да помогне на хората, чиято продукция е унищожена.
"За 100% пропаднали добиви се дава обезщетение до 80%", уточни земеделският министър и посочи, че при наличие на средства ще има помощ за всички производители.
Греков посочи още, че няма никаква опасност да сложим на трапезата си хляб от фуражно жито. Министърът заяви, че в България отглеждаме хубава пшеница не само в Добруджа и като пример даде Северозападна България.
По отношение на изсичането на дървета и дали това не е причина за бедствието, сполетяло Варна, Греков заяви, че в периода от 2010 до 2014 г. над 150 куб. м горска дървесна маса, или около 2-3%, са били законната сеч, срещу 500 куб. м, или около 30% – незаконна.
"В никакъв случай не може да се каже, че заради нея стана потопът", посочи земеделският министър.
Той уточни, че за района има над 250 акта. "Има наказателни постановления, има осъдени иззети са каруци и коне", посочи Греков.
Относно язовирите, които са под шапката на "Напоителни системи", само един прелива в момента – "Пчелина", заради ремонтни дейности,
"Има 190 язовира, от които 21 стратегически важни за напояване. Само един - "Пчелина" прелива поради ремонт на съоръженията. Има 30% свободен обем на язовирите. Водата се изпуска контролирано", посочи Греков.