Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за енергетиката. Председателят на парламента Михаил Миков се обърна с молба към президента в най-къси срокове да издаде указа за обнародване на закона. По думите на председателя на Народното събрание приемането на промените ще доведе до намаляване на цената на тока, което искат хората.
Председателят на Комисията по енергетика Рамадан Аталай заяви, че комисията е провела среща с неправителствените организации и с бизнеса, както и че е заседавала късно снощи, за да отговори на очакванията на хората.
"Приехме, че добавките за зелена, кафява и други енергии се премахват от такса "пренос” от електросистемния оператор. Трябва тези добавки да бъдат компенсирани. Текстовете касаят предприятията и правото им да искат компенсиране на разходите", допълни Аталай.
"Промяната ще ни помогне да излезем от порочен кръг", заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. "Ще генерираме да се възобнови и увеличи финансовият поток в системата на енергетиката, ще се генерира поносима цена на електроенергията. Ще се гарантира работата на българските миньори, ще се подобри животът на българския народ", посочи още Стойнев.
Депутатите решиха начинът за компенсиране на невъзстановяемите разходи да се определя по механизъм за разпределение на тези разходи по прозрачен начин между крайните клиенти, присъединени към електроенергийната система или по друг ред, предвиден в закона.
Задълженията за изкупуване на електрическа енергия по преференциални цени по Закона за енергията от възобновяеми източници се реализират, след като се приспадне паричната равностойност на 100 на сто от приходите, получени от търговете на квоти за емисии на парникови газове, предвидени в Закона за опазване на околната среда и 100 на сто от постъпленията от продажбата на енергия от възобновяеми източници, постъпили от договори за статистическо прехвърляне по Закона за енергия от възобновяеми източници.
Депутатът от ПГ на Коалиция за България Явор Куюмджиев заяви, че този текст регламентира използването на средствата от продажба на емисии парникови газове за компенсиране на разходите, предизвикани в системата от възобновяеми енергийни източници. "Той дава възможност за първи път в България да се случи нещо, което ще донесе повече средства. С този текст даваме възможност на цялата енергийна система да получава свежи средства, които да бъдат използвани за разходите, предизвикани от ВЕИ”, обясни Куюмджиев.