Резултатът от изборите ще определи дали ще има ускоряване на икономическия растеж в страната. Това се посочва в доклад на Центъра за икономическо развитие.
От документа става ясно, че може да очакваме положително развитие в тази посока, ако след вота на 12 май бъде излъчено национално отговорно правителство, което да реализира бързи краткосрочни мерки във финансово-икономическата и социалните сфери.
От института съобщават, че през първото тримесечие на годината има забавяне на общия икономически растеж заради "отслабената външна среда". Също така и заради протестите у нас, оставката на правителството и предсрочното прекратяване на мандата на парламента.
В текста се посочва, че по време на служебния кабинет едва ли ще се достигне до растеж. Очакванията са обаче той да успокои обстановката и да предпази страната от "по-дълбоко затъване".
"Без съмнение ще се наложи актуализиране, синхронизиране набора от съществуващите стратегически и други планови документи за развитието на България", се казва още в доклада.
В текста се посочва, че през 2013 г. може да се очаква растеж в пет от шестте основни икономически сектора. Анализаторите очакват в началото на годината да има спад в аграрния сектор, но като цяло предвиждат растеж за цялата година.
За първото тримесечие на 2013 г. прогнозите са да бъде отчетен растеж на добавената стойност в промишлеността. За цялата година положителното развитие на сектора ще зависи от скоростта на възстановяване на външната среда, както и от мерките, които управляващите ще вземат за съживяването на малкия и среден бизнес.
Леко ускоряване на растежа в сектор "Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорството" предвиждат експертите.
Прогнозите за туризма са добри. Също така експертите очакват скок нагоре на търговията на дребно. Това може да се случи заради натиска за нормализиране на доходите на домакинствата.
В сферата на културата също се очаква положително развитие, което се дължи на ниската база на растеж.
Прогнозите за сектор "Държавно управление; образование; хуманно здравеопазване и социална работа" също са оптимистични. Според доклада заради натиска за увеличение на разходите за тези дейности може да се очаква растеж и то по-висок от този за 2012 г. За първото тримесечие обаче той ще е по-слаб от края на предишната година.
При "Финансови и застрахователни дейности" се очаква динамиката на сектора да се покачи малко над нулата.
Строителството, който е един от най-засегнатите от кризата сектори, също ще отбележи слаб растеж.
Прогнозите за крайното потребление обаче не са добри. Очаква се през първото тримесечие да бъде отчетен спад или незначителен растеж. Доказателство за това са очакванията за спад на оборотите в търговията на дребно за първите два месеца на 2013 г., като най-сериозно това ще бъде при хранителните стоки.
В текста се отбелязва, че за първи път се наблюдава дефлация за март спрямо декември на предходната година. Въпреки твърде малкия размер на тази дефлация - едва 0.1%, това е необичайно и е резултат от непазарни промени в цените, като най-вече на тези на електроенергията.
Според доклада през първото тримесечие на 2013 година безработицата ще надхвърли 12% като тази тенденция вероятно ще се запази през цялата година. Хармонизираната безработица ще достигне до 13 на сто.